image

Jaka jest różnica między "usuniętym" a "wykluczonym" z rejestru wojskowego?

image
image
BASE (Podstawowy) 43.58
Ogłoszenie
Czas na czytanie: 1 minuta Liczbę wyświetleń: 14

Na podstawie analizy praktyki sądowej można stwierdzić, że zdarzają się przypadki mobilizacji mężczyzn, którzy zostali wykluczeni z ewidencji wojskowej przed 2013 rokiem.

 

Tak więc, dla lepszego zrozumienia, uważam, że ważne jest wyjaśnienie różnicy między usunięciem a wykluczeniem z rejestru wojskowego.

 

Na Ukrainie wiele osób myli i uogólnia pojęcia "wyrejestrowany" i "wykluczony" z rejestru wojskowego. Należy jednak zrozumieć, że istnieje znacząca różnica między tymi pojęciami.

 

Na przykład, jeśli dana osoba ma status "wykluczonego", traci status osoby podlegającej obowiązkowi służby wojskowej. W takim przypadku nie może zostać powołana do wojska w trybie mobilizacji i nie może otrzymać wezwania do stawienia się do poboru. Ponadto, osoby posiadające ten status nie mają obowiązku poddania się wojskowemu badaniu kwalifikacyjnemu i aktualizacji swoich danych. Samo pojęcie "wykluczony" ma charakter trwały i zależy od roku przyjęcia do służby.

 

Jednocześnie status "usunięty z rejestracji wojskowej" jest środkiem tymczasowym. Nie zwalnia on danej osoby ze statusu osoby podlegającej obowiązkowi służby wojskowej. Oznacza to, że będzie ona musiała poddać się wojskowym badaniom lekarskim, zaktualizować swoje dane, a także powiadomić komisariaty wojskowe o zmianie miejsca zamieszkania i dopełnić innych obowiązków wynikających ze statusu, nieza-leżnie od daty jego nadania.

 

Jak już wspomniałem, w praktyce sądowej zdarzają się przypadki mobilizacji mężczyzn, którzy zostali wyłączeni z rejestracji wojskowej przed 2013 rokiem. Wówczas sąd orzekł, że powołanie było słuszne, gdyż nowe przepisy wymagają potwierdzenia prawa do wyłączenia.

 

Chciałbym zwrócić uwagę, że w praktyce jest to skomplikowana kwestia. Osoby wyłączone z rejestracji wojskowej mogą zostać skierowane na powtórne badania lekarskie. Prawo nie definiuje jasno ich praw i obowiązków, więc nie ma jasnego zrozumienia.

 

Wracając jednak do naszych realiów, TK miał pytania dotyczące obywateli podlegających obowiązkowi służby wojskowej, którzy zostali wyrejestrowani w 2022 roku, nie wspominając o tych, którzy uzyskali ten status w latach 2008-2014. Jest oczywiste, że po 18 maja 2024 r., kiedy wejdzie w życie nowa ustawa Ukrainy o mobilizacji, wszyscy będą musieli zaktualizować swoje dane. W związku z tym takim kategoriom rekrutów można przypisać drugi MTE, a MCC zdecyduje, czy potwierdzić ten status.

 

Chciałbym również poinformować o najnowszych wiadomościach dotyczących mobilizacji na Ukrainie.

Wezwania na Ukrainie będą wydawane przez całą dobę. Takie zmiany przewiduje uchwała Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 560 z dnia 16 maja 2024 roku.

 

Wezwania będą wydawane na adres miejsca zamieszkania lub adres zadeklarowanego/zarejestrowanego miejsca zamieszkania, pracy, nauki, w miejscach publicznych, budynkach i budowlach użyteczności publicznej, zatłoczonych miejscach, terytorialnych ośrodkach rekrutacji i wsparcia społecznego, w punk-tach kontrolnych i punktach kontrolnych na granicy państwowej Ukrainy.

 

Ponadto wezwania będą wkrótce wysyłane pocztą. Będą one wysyłane w ten sposób od połowy lipca, kiedy minie 60 dni na aktualizację wojskowych danych rejestracyjnych.

 

Widzimy zatem, że zmiany przyjęte nie tylko do obowiązującej ustawy zostały dokonane z uwzględnieniem zmian w wymaganiach czasów i stanu wojennego na Ukrainie, ale także w celu uzyskania Rejestracja zezwolenia na pobyt na Niebieskiej Karcie, zatrudnienie w Polsce, legalizacja dokumentów w Polsce, przeprowadzka do Polski.

image
image
Skorzystaj z usługi

W aplikacji mobilnej iKonsultant

Bezpieczna transakcja

Ty, jako Klient, pozbywasz się wszelkiego ryzyka finansowego współpracując z Kontrahentami, ponieważ kwota płatności jest rezerwowana przez nasz serwis i wypłacana Kontrahentowi dopiero po otrzymaniu od Ciebie potwierdzenia o zakończeniu etapu .

W przypadku niewykonania usługi środki zostaną zwrócone. Serwis przejmuje na siebie całe ryzyko finansowe i pełni funkcję gwaranta i depozytariusza środków, a w przypadku sporów pomiędzy stronami - niezależnego arbitra.

Twoje środki są w dobrych rękach!

image
Recenzje

Od prawdziwych użytkowników.

 • ВР
  Володя Ралець

  Всім хто має проблеми з кредиторами , раджу звертатись за допомогою саме до цих консультантів . Тут в отримаєте і підтримку і дуже якісні поради . Стосовно вирішення проблем по кредитах

 • ММ
  Макс Миловский

  Ніколи не думав, що вирішення юридичних питань може бути таким легким! За допомогою цієї програми я швидко знайшов компетентного юриста, який допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Дуже зручно та ефективно

 • ЯЛ
  Янош Лоренц

  Корисний додаток та хороша компанія в якій спеціалісти допоможуть та надададуть професійні відповіді на всі ваші запитання.

 • НІ
  Наталія Іващенко

  Сподобалось відношення і професійний підхід до справи,все на вищому рівні,дякую

 • RB
  RB28

  Чудовий додаток. Дуже допомогли)

 • АД
  Анна Д.

  Досить зрозумілий додаток, зручний у користуванні

 • БА
  Барин

  Допомогли вирішити питання з працівниками ТЦК, дякую

 • AR
  Archi_B

  Дуже простий в використанні додаток. Професіональні адвокати, та приємні консультанти. Рекомендую

 • AN
  And1kekkk

  Відмінний додаток! З ним я знайшов юриста за лічені хвилини. Зручний інтерфейс та багато функцій роблять його найкращим вибором для пошуку кваліфікованої юридичної допомоги.

 • AL
  albina309

  Завдяки цьому додатку я швидко знайшов досвідченого юриста, який допоміг мені розібратися у моїй правовій ситуації. Простий у використанні та результативний

 • SI
  Simpldimpl2

  Через додаток вирішив своє питання! Дякую

 • LY
  L.Yaro

  Дуже дякую за допомогу, рада що звернулась. Однозначно рекомендую, в наш час знайти достовірну інформацію дуже важко, але виявляється можливо))

 • ГЕ
  Герцог235689

  Доволі все добре працює. Почав користуватися недавно але вже задоволений. Консультантами задоволений. Дякую. Буду звертатись й надалі.

 • ДЛ
  Добрі люди

  Був у ДШВ. Отримав поранення. Все нормально, поставили на ноги, але не хочу бути тягарем для побратимів. Ротний сам запропонував звільнитись по сімейним. Тільки попросив правильно складений рапорт, бо їм наверх відчитатись треба. Зателефонував сюди. порадили юриста. Все за 2 дні зробив. можу радити іншим

 • ДД
  Даніїл Діхтяренко

  Звернувся по рекламі в інтернеті. Взяв консультацію і мені знайшли хорошого військового адвоката, який допоміг мені перевестись до іншої частини. Гарно працювали з документами та пояснили що і як. Рекомендую, висловлюю велику подяку адвокатам!

image
top 10

PRO konsultanci

Wszyscy konsultanci
 • PREMIUM 81.78 Топ 1
  image

  Kolomiets Witalij Władysławowicz

  Prawnik Polska / Kujawsko-Pomorskie województwo
  і
 • PREMIUM 39.99 Топ 2
  image

  Semenczuk Aleksander Władimirowicz

  Prawnik Polska / Małopolskie województwo
  і
 • PREMIUM 39.53 Топ 3
  image

  Pryhodko Andzey Anatoliyevych

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 35.66 Топ 4
  image

  Prokopenko Polina

  Prawnik Polska / Wrocław
  і
 • PREMIUM 34.42 Топ 5
  image

  Moroz Eugeniusz Ołehowicz

  Prawnik Polska / Lubelskie województwo
  і
 • PREMIUM 2.79 Топ 6
  image

  Biliajew Kirill Olegowicz

  Prawnik Polska / Łódzkie województwo
  і
 • PREMIUM 1.68 Топ 7
  image

  Semenjaka Mikołaj Andrzejewicz

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 0 Топ 8
  image

  Wywerets Kira Igoriewna

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 0 Топ 9
  image

  Mołczanow Oleg

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 0 Топ 10
  image

  An Iryna Mykolajivna

  Prawnik Polska / Warszawa
  і

Sprawdzamy każdego specjalistę, który zarejestruje się w naszym serwisie i gwarantujemy jakość usług.
KONSULTANT to przejrzysty i największy ranking prawników i adwokatów stworzony, aby pomóc każdemu wybrać najlepszego specjalistę we właściwym miejscu i czasie.

Ranking prawników jest tworzony na podstawie pozytywnie zrealizowanych zleceń, Państwa opinii i ocen
i komentarze. Oceny nie można kupić: tworzą ją wyłącznie użytkownicy. Dlatego, jeśli potrzebujesz usług, porad lub przygotowania dokumentów od najlepszych prawników i adwokatów - możesz śmiało zaufać naszym specjalistom!

image
Premia

Uzyskaj konsultację

Wypełnij ankietę i zdobądź 50,00 PLN ryżu na konsultację

Podaj odpowiedzi na wskazane pytania, a my natychmiastowo przekażemy 50,00 PLN na pierwszą konsultację w mobilnej aplikacji KONSULTANT. Oznacza to, że konsultacja dla Ciebie będzie całkowicie bezpłatna, a prawnik otrzyma wynagrodzenie od naszej usługi. Zapewnia to szybką i jakościową odpowiedź od kilku ekspertów od razu. Bonusy są ograniczone czasowo, więc nie zwlekaj - działaj!

 • 0 dni
 • 0 godziny
 • 0 minuta
 • 0 drugi
image

Dziękujemy za rejestrację!

Zadaj pytanie za pomocą aplikacji mobilnej

 • Czy jesteś obecnie w Polsce?
 • Czy Twoje pytanie jest związane z migracją?
 • Czy wcześniej pytałeś innych prawników o swoje pytanie?
 • Czy twoje pytanie dotyczy sprawy karnej?
 • Czy wsparcie w uzyskaniu obywatelstwa w UE jest istotne?
 • Szukasz prawnika, który będzie reprezentował Twoje interesy przed polskimi sądami?
image
Ważny

Dowiedz się o nas