image

Sejm aktualizuje zasady udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy

image
image
BASE (Podstawowy) 43.58
Ogłoszenie
Czas na czytanie: 1 minuta Liczbę wyświetleń: 12

Sejm RP przyjął projekt ustawy o udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy na nieco zaktualizowanych zasadach. Zmiany przewidują przedłużenie legalnego pobytu i dostęp do usług socjalnych.

 

Sejm RP przyjął projekt ustawy o udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy na nieco zaktualizowanych zasadach. Zmiany obejmują wydłużenie okresu legalnego pobytu i dostępu do usług socjalnych.

 

W środę, 15 maja, polski parlament zagłosował za zmianami legislacyjnymi mającymi na celu ułatwienie życia Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju z powodu wojny. Za inicjatywą głosowało 381 posłów, 19 było przeciw, a 20 wstrzymało się od głosu.

 

Nowe zasady pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce

 

Projekt ustawy przewiduje przedłużenie legalnego pobytu Ukraińców w Polsce do 30 września 2025 roku. Łączy również świadczenia socjalne z obowiązkiem szkolnym dla dzieci uchodźców od przyszłego roku.

 

Przyjęte poprawki obejmują przedłużenie o cztery miesiące terminu ubiegania się o prawo do wyko-nywania zawodów medycznych. Uwzględniają również absolwentów z krajów, które zawiesiły umowy międzynarodowe o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu, jak to miało miejsce w przypadku Białorusi.

 

Uwaga! Ustawa zawiera również zmiany umożliwiające studentom uczestniczenie w bezpłatnych dodatkowych zajęciach z języka polskiego przez okres 36 miesięcy. Dotyczy to studentów, którzy rozpoczęli studia w latach akademickich 2022-2023 i 2023-2024.

 

Inicjatywa wprowadza również nowe zasady weryfikacji tożsamości Ukraińców ubiegających się o numer PESEL, wymagając od nich przedstawienia ważnego dokumentu podróży. PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który identyfikuje osobę.

 

Od 1 lipca 2024 r. finansowanie zakwaterowania i wyżywienia uchodźców z Ukrainy będzie możliwe wyłącznie na podstawie podpisanej umowy z właściwym wojewodą. Zmianie ulegają również zasady współpłacenia za zakwaterowanie i wyżywienie w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania.

 

- Przewiduje również zakończenie wypłat związanych z rekompensatą kosztów zakwaterowania i wyżywienia ponoszonych przez właścicieli prywatnych lokali mieszkalnych. Od 1 lipca przestaną być również wypłacane jednorazowe zapomogi finansowe.

 

- Projekt ustawy został opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z innymi ministerstwami i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Większość przepisów ustawy wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.

 

Warszawa chce pomóc Ukrainie

 

Urzędnik podkreślił znaczenie dwustronnego wsparcia, zauważając, że Polska będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy humanitarnej i wojskowej. Wyraził wdzięczność organizacjom pozarządowym i wszystkim tym, którzy przyczynili się do pomocy, uznając ich niezwykłą rolę w tej historycznej misji.

"To jest nasze pragmatyczne podejście - to jest obrona Polski, to jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Im więcej zwycięstw będzie miała Ukraina, tym bezpieczniejsza będzie Polska i to jest element naszej strategii bezpieczeństwa- podkreślił minister obrony.

 

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że polskie wsparcie jest jednoznaczne i będzie trwało tak długo, jak długo Ukraina będzie potrzebowała pomocy w walce o suwerenność. Zaznaczył również, że sukcesy Ukrainy na polu walki przyczyniają się do wzmocnienia bezpieczeństwa nie tylko Polski, ale całego regionu Europy.

 

Stanowisko Polski w sprawie Patrioty. Prezydent Polski Andrzej Duda oświadczył, że Polska nie może przekazać Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot, ponieważ dopiero zaczyna otrzymywać te systemy. Polska, która jako jeden z pierwszych krajów udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej, uważa system Patriot za niezbędny dla własnej obrony.

 

Wsparcie Warszawy dla Ukrainy. Prezydent Duda podkreślił również znaczącą wartość sprzętu, który Polska już dostarczyła Ukrainie i kontynuację wsparcia wojskowego. Zwrócił również uwagę na aktywny lobbing Warszawy na rzecz dodatkowego wsparcia dla Ukrainy wśród jej sojuszników.

 

Jak zatem widzimy, obywatele Ukrainy mogą liczyć na ochrona tymczasowa, pomoc społeczna, wsparcie w uzyskaniu dokumentu oraz uzyskanie numeru PESEL i nadanie status PESEL PESEL.

 

image
image
Skorzystaj z usługi

W aplikacji mobilnej iKonsultant

Bezpieczna transakcja

Ty, jako Klient, pozbywasz się wszelkiego ryzyka finansowego współpracując z Kontrahentami, ponieważ kwota płatności jest rezerwowana przez nasz serwis i wypłacana Kontrahentowi dopiero po otrzymaniu od Ciebie potwierdzenia o zakończeniu etapu .

W przypadku niewykonania usługi środki zostaną zwrócone. Serwis przejmuje na siebie całe ryzyko finansowe i pełni funkcję gwaranta i depozytariusza środków, a w przypadku sporów pomiędzy stronami - niezależnego arbitra.

Twoje środki są w dobrych rękach!

image
Recenzje

Od prawdziwych użytkowników.

 • ВР
  Володя Ралець

  Всім хто має проблеми з кредиторами , раджу звертатись за допомогою саме до цих консультантів . Тут в отримаєте і підтримку і дуже якісні поради . Стосовно вирішення проблем по кредитах

 • ММ
  Макс Миловский

  Ніколи не думав, що вирішення юридичних питань може бути таким легким! За допомогою цієї програми я швидко знайшов компетентного юриста, який допоміг мені впоратися з моєю проблемою. Дуже зручно та ефективно

 • ЯЛ
  Янош Лоренц

  Корисний додаток та хороша компанія в якій спеціалісти допоможуть та надададуть професійні відповіді на всі ваші запитання.

 • НІ
  Наталія Іващенко

  Сподобалось відношення і професійний підхід до справи,все на вищому рівні,дякую

 • RB
  RB28

  Чудовий додаток. Дуже допомогли)

 • АД
  Анна Д.

  Досить зрозумілий додаток, зручний у користуванні

 • БА
  Барин

  Допомогли вирішити питання з працівниками ТЦК, дякую

 • AR
  Archi_B

  Дуже простий в використанні додаток. Професіональні адвокати, та приємні консультанти. Рекомендую

 • AN
  And1kekkk

  Відмінний додаток! З ним я знайшов юриста за лічені хвилини. Зручний інтерфейс та багато функцій роблять його найкращим вибором для пошуку кваліфікованої юридичної допомоги.

 • AL
  albina309

  Завдяки цьому додатку я швидко знайшов досвідченого юриста, який допоміг мені розібратися у моїй правовій ситуації. Простий у використанні та результативний

 • SI
  Simpldimpl2

  Через додаток вирішив своє питання! Дякую

 • LY
  L.Yaro

  Дуже дякую за допомогу, рада що звернулась. Однозначно рекомендую, в наш час знайти достовірну інформацію дуже важко, але виявляється можливо))

 • ГЕ
  Герцог235689

  Доволі все добре працює. Почав користуватися недавно але вже задоволений. Консультантами задоволений. Дякую. Буду звертатись й надалі.

 • ДЛ
  Добрі люди

  Був у ДШВ. Отримав поранення. Все нормально, поставили на ноги, але не хочу бути тягарем для побратимів. Ротний сам запропонував звільнитись по сімейним. Тільки попросив правильно складений рапорт, бо їм наверх відчитатись треба. Зателефонував сюди. порадили юриста. Все за 2 дні зробив. можу радити іншим

 • ДД
  Даніїл Діхтяренко

  Звернувся по рекламі в інтернеті. Взяв консультацію і мені знайшли хорошого військового адвоката, який допоміг мені перевестись до іншої частини. Гарно працювали з документами та пояснили що і як. Рекомендую, висловлюю велику подяку адвокатам!

image
top 10

PRO konsultanci

Wszyscy konsultanci
 • PREMIUM 81.78 Топ 1
  image

  Kolomiets Witalij Władysławowicz

  Prawnik Polska / Kujawsko-Pomorskie województwo
  і
 • PREMIUM 39.99 Топ 2
  image

  Semenczuk Aleksander Władimirowicz

  Prawnik Polska / Małopolskie województwo
  і
 • PREMIUM 39.53 Топ 3
  image

  Pryhodko Andzey Anatoliyevych

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 35.66 Топ 4
  image

  Prokopenko Polina

  Prawnik Polska / Wrocław
  і
 • PREMIUM 34.42 Топ 5
  image

  Moroz Eugeniusz Ołehowicz

  Prawnik Polska / Lubelskie województwo
  і
 • PREMIUM 2.79 Топ 6
  image

  Biliajew Kirill Olegowicz

  Prawnik Polska / Łódzkie województwo
  і
 • PREMIUM 1.68 Топ 7
  image

  Semenjaka Mikołaj Andrzejewicz

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 0 Топ 8
  image

  Wywerets Kira Igoriewna

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 0 Топ 9
  image

  Mołczanow Oleg

  Prawnik Polska / Warszawa
  і
 • PREMIUM 0 Топ 10
  image

  An Iryna Mykolajivna

  Prawnik Polska / Warszawa
  і

Sprawdzamy każdego specjalistę, który zarejestruje się w naszym serwisie i gwarantujemy jakość usług.
KONSULTANT to przejrzysty i największy ranking prawników i adwokatów stworzony, aby pomóc każdemu wybrać najlepszego specjalistę we właściwym miejscu i czasie.

Ranking prawników jest tworzony na podstawie pozytywnie zrealizowanych zleceń, Państwa opinii i ocen
i komentarze. Oceny nie można kupić: tworzą ją wyłącznie użytkownicy. Dlatego, jeśli potrzebujesz usług, porad lub przygotowania dokumentów od najlepszych prawników i adwokatów - możesz śmiało zaufać naszym specjalistom!

image
Premia

Uzyskaj konsultację

Wypełnij ankietę i zdobądź 50,00 PLN ryżu na konsultację

Podaj odpowiedzi na wskazane pytania, a my natychmiastowo przekażemy 50,00 PLN na pierwszą konsultację w mobilnej aplikacji KONSULTANT. Oznacza to, że konsultacja dla Ciebie będzie całkowicie bezpłatna, a prawnik otrzyma wynagrodzenie od naszej usługi. Zapewnia to szybką i jakościową odpowiedź od kilku ekspertów od razu. Bonusy są ograniczone czasowo, więc nie zwlekaj - działaj!

 • 0 dni
 • 0 godziny
 • 0 minuta
 • 0 drugi
image

Dziękujemy za rejestrację!

Zadaj pytanie za pomocą aplikacji mobilnej

 • Czy jesteś obecnie w Polsce?
 • Czy Twoje pytanie jest związane z migracją?
 • Czy wcześniej pytałeś innych prawników o swoje pytanie?
 • Czy twoje pytanie dotyczy sprawy karnej?
 • Czy wsparcie w uzyskaniu obywatelstwa w UE jest istotne?
 • Szukasz prawnika, który będzie reprezentował Twoje interesy przed polskimi sądami?
image
Ważny

Dowiedz się o nas