Konsultacja w sprawie otwarcia firmy w Polsce
Wielu wybiera Polskę do prowadzenia biznesu, ponieważ kraj ten jest światowym liderem w tworzeniu warunków do prowadzenia działalności gospodarczej. Przyczyny tkwią w jej położeniu geograficznym, elastycznym systemie podatkowym (który może się różnić w zależności od sektora działalności), przejrzystym ustawodawstwie, a przede wszystkim - w równych prawach zarówno dla obywateli kraju, jak i dla cudzoziemców.
Osobno można wyróżnić podatek dochodowy w wysokości 19% - najniższy w Europie. A otwarcie firmy w Polsce nie zajmie dużo czasu ani środków. Przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (tę formę prowadzenia działalności wybiera się najczęściej) konieczne będzie wniesienie kapitału zakładowego w wysokości 5000 złotych.
Krok po kroku rejestracja firmy w Polsce
- W zależności od rodzaju działalności, należy określić formę własności firmy.
- Przygotowanie informacji o przyszłej spółce - statut spółki, kapitał zakładowy (w przypadku działalności jednoosobowej nie jest wymagany), wybór PKD - odpowiednik naszego KVED.
- Aby zarejestrować firmę w Polsce, należy złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).
- Uzyskanie numeru REGON (unikalny identyfikator osoby prawnej). Rejestracja online dla przedsiębiorców indywidualnych i na wniosek w urzędzie statystycznym dla pozostałych form własności spółki.
- Otwarcie rachunku biznesowego dla firmy.
- Rejestracja firmy w Państwowej Służbie Skarbowej.
- Uzyskanie numeru NIP w urzędzie skarbowym.
- Rejestracja firmy jako płatnika VAT, jeśli firma planuje sprzedawać lub sprzedaje towary/usługi o wartości od 150 000 złotych rocznie.
- Ubezpieczenie firmy w ZUS - Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
- Wykonanie pieczątki firmowej z nazwą firmy, numerem rejestracyjnym, danymi kontaktowymi.
Pomoc prawna w otwarciu firmy w Polsce
Otwarcie firmy w Polsce i jej rejestracja w tym kraju wymaga znajomości przepisów, kalkulacji podatków i może zająć dużo czasu cudzoziemcowi, który robi to po raz pierwszy. Dlatego specjaliści z prawniczego marketplace'u "Konsultant" mogą pomóc w tym poprzez konsultacje prawne i konsultacje księgowe, przygotować wszystkie niezbędne dokumenty do rejestracji firmy, a także w pełni towarzyszyć przy rejestracji lub zrobić to za Ciebie, oszczędzając Twój czas.
Otwarcie biznesu w Polsce. Co należy wiedzieć
Aby otworzyć biznes w Polsce, konieczne jest posiadanie dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w kraju. Ważne jest, aby kontrolować terminy ważności swoich dokumentów, złożyć wniosek o przedłużenie na czas, ponieważ w przypadku utraty przez właściciela firmy podstaw do legalnego pobytu w kraju, biznes zostanie wykreślony z rejestru.
Legalny pobyt w Polsce może być na podstawie Karty pobytu, wizy, Karty Polaka, rezydenta długoterminowego UE, a także pobyt może być oparty na programie Poland.Business Harbour. Z Kartą Polaka przy otwieraniu firmy w Polsce można ubiegać się o obywatelstwo, a także liczyć na pomoc państwową w utrzymaniu biznesu.
Jeśli cudzoziemiec został współzałożycielem Spółki, ma prawo do otrzymania wizy D, która pozwala na pobyt w Polsce przez co najmniej 6 miesięcy.
Warto zauważyć, że otwarcie dochodowego biznesu w Polsce jest podstawą do uzyskania Karty czasowego pobytu, a później - stałego.
W Polsce istnieją 4 formy własności:
- Jednoosobowa działalność gospodarcza;
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
- Spółka akcyjna;
- Spółka cywilna.
W zależności od formy rejestracji firmy w Polsce będzie różne opodatkowanie i wysokość kapitału zakładowego.
Możesz uzyskać szczegółową konsultację na temat tego, jak otworzyć biznes w Polsce, wybierając prawnika na "Konsultant". Możesz również zamówić usługę kompleksowego założenia biznesu.
Rejestracja biznesu w Polsce ma szereg zalet:
- stabilny system bankowy;
- elastyczny system podatkowy;
- otwarty rynek towarów i usług w całej UE;
- korzystne kredytowanie biznesu;
- możliwość uzyskania wsparcia państwowego w formie grantu;
- możliwość zakupu i inwestowania w nieruchomości;
- możliwość prowadzenia biznesu przebywając poza granicami Polski.
Opodatkowanie biznesu w Polsce
Przygotowaliśmy listę podatków, które płacą polskie firmy w zależności od swojej działalności.
- CIT - podatek, który zależy od zysku firmy. Obliczany jest po odliczeniu wszystkich wydatków związanych z bieżącą działalnością: księgowości, wynajmu pomieszczeń biurowych, zakupu sprzętu biurowego, biletów itp. Jeśli obrót wyniósł mniej niż 2 mln euro rocznie, podatek wynosi 9% od zysku. Jeśli obrót nie przekracza 1,2 mln euro - 15%.
- VAT - podatek od wartości dodanej. Podstawowa stawka wynosi 23% w przypadku rocznego obrotu 150 tys. złotych. Dla niektórych rodzajów usług i towarów przewidziane są stawki od 0 do 8%. Na przykład, 5% - produkcja wyrobów piekarniczych, mięsno-mlecznych, książek i periodyków. Firmy farmaceutyczne i medyczne, firmy w sektorze transportu pasażerskiego, firmy świadczące usługi tymczasowego zakwaterowania lub zamieszkania, firmy budowlane i inne płacą 8%.
- Zerowa stawka VAT ma zastosowanie przy zakupie i dostawie towarów z krajów UE do Polski.
- Kwotę nadpłaconego VAT można odzyskać z budżetu. Zerowa stawka VAT ma zastosowanie przy zakupie i dostawie towarów z krajów UE do Polski.
- PIT - podatek dochodowy dla osób fizycznych wynosi 18%, jeśli dochód do 19,834 euro, i 32% - powyżej tej kwoty.
- ZUS - 19,52%, ubezpieczenie na wypadek niepełnosprawności - 8%, ubezpieczenie zdrowotne - 2,45%.
- W przypadku sprzedaży nieruchomości należy zapłacić 19%.
Otwarcie rachunku biznesowego przy zakładaniu firmy w Polsce
Rachunek bankowy będzie potrzebny przy płaceniu podatków i do otrzymywania płatności za swoje usługi. W przypadku działalności jednoosobowej można korzystać z konta osobistego, ale można otworzyć oddzielne konto biznesowe, jeśli faktury za usługi wynoszą 15000 złotych i więcej, a także będzie potrzebne, jeśli chcesz dokonywać przelewów Split Payment.
Do otwarcia rachunku biznesowego potrzebne są następujące dokumenty:
- dokumenty rejestracyjne firmy - wyciąg z rejestru sądowego KRS i statut organizacji;
- wzór podpisu dyrektora;
- zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON;
- oryginał i kopie paszportów zagranicznych dyrektora i beneficjentów spółki, a także ich adresy w kraju zamieszkania;
- numer identyfikacyjny PESEL;
- ankieta-wniosek o otwarcie rachunku;
- notarialnie poświadczone pełnomocnictwo w przypadku otwierania rachunku zdalnie.
Zezwolenia i licencje w Polsce
W zależności od rodzaju działalności przy otwieraniu firmy w Polsce mogą być potrzebne następujące zezwolenia: koncesja, licencja lub dokumenty zezwalające.
Koncesja - to rodzaj zezwolenia, który jest ukierunkowany na sfery działalności gospodarczej, które wchodzą w zakres monopolu państwowego. Koncesję można uzyskać na okres od 5 do 50 lat, a wydawana jest na rodzaje działalności w następujących sferach: radio i telewizja, broń, wyroby tytoniowe, kasyna, transport lotniczy, wydobycie surowców mineralnych, paliwo i energia (produkcja, transport, przechowywanie), działalność ochroniarska.
Zezwolenie i Licencja mogą być wydawane na osobę prawną, na konkretnego pracownika lub w zależności od konkretnej lokalizacji.
Dla gastronomii potrzebne są od razu trzy z wymienionych.
Dokumenty zezwalające są niezbędne dla przewozu pasażerów (taksówki, transport publiczny), sprzedaży alkoholu, banków i organizacji kredytowych, branży budowlanej, działalności ubezpieczeniowej, biznesu farmaceutycznego.
Uzyskanie dokumentów zezwalających, licencji przy otwieraniu firmy w Polsce zajmie do 2 tygodni. Ale warto zauważyć, że w zależności od lokalizacji mogą być pytania dotyczące sprzedaży alkoholu. Jeśli pod danym adresem/ulicą zostały już wydane licencje na sprzedaż alkoholu, może nastąpić odmowa, ponieważ polskie władze są przeciwne tworzeniu koncentracji biznesów sprzedających alkohol w jednym miejscu. Dlatego przy wyborze miejsca na otwarcie kawiarni lub restauracji, lepiej skonsultować się ze specjalistą.
Wnioski
Otworzyć biznes w Polsce może każdy cudzoziemiec, który ma podstawy do legalnego pobytu w kraju. Ale właśnie znajomość wszystkich niuansów pomoże przeprowadzić procedurę otwarcia szybko, łatwo i bez powtórnych wydatków. Prawnicy na marketplace'u "Konsultant" udzielą konsultacji, a także będą mogli zapewnić pełne wsparcie prawne i opiekę przy otwieraniu firmy w Polsce.