Odpowiedzialność karna w Polsce
Odpowiedzialność karna to odpowiedzialność osoby, która popełniła czyn społecznie niebezpieczny, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Podstawowe zasady i struktura prawa karnego w Polsce są podobne do większości krajów zachodnich, ale istnieją pewne osobliwości, które reguluje Kodeks karny. Stanowi on, że wiek, w którym osoba może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej wynosi 17 lat. Kodeks karny Rzeczypospolitej Polskiej reguluje również procedury ścigania karnego i procesy sądowe.
Różnica między przestępstwem a wykroczeniem
Kodeks karny rozróżnia przestępstwo i wykroczenie. Ich rozróżnienie jest dokonywane w zależności od formy winy i kary przewidzianej w prawie karnym
Zbrodnią jest czyn zabroniony zagrożony karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3 albo karą surowszą.
Wykroczeniem jest czyn zabroniony zagrożony karą grzywny powyżej 30 stawek dziennych albo powyżej 5000 złotych, karą ograniczenia wolności przekraczającą miesiąc albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc.
Odpowiedzialności tej podlega wyłącznie ten, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
Odpowiedzialność za niewłaściwe postępowanie
Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości brane są pod uwagę następujące czynniki
- rodzaj i charakter wykroczenia;
- wysokość wyrządzonej i możliwej szkody;
- sposób i okoliczności popełnienia wykroczenia;
- formę i motywy przestępstwa.
Środki karne są następujące:
- Areszt. Trwa dłużej niż jeden miesiąc;
- Ograniczenie wolności. Trwa dłużej niż miesiąc i polega na zakazie zmiany głównego miejsca zamieszkania bez zgody sądu, wykonywaniu nieodpłatnej pracy na cele publiczne (od 20 do 40 godzin) oraz składaniu wyjaśnień w celu odbycia kary;
- grzywna. Powyżej 30 dni, chyba że ustawa stanowi inaczej.
W przypadku, gdy czyn jest jednocześnie wykroczeniem i przestępstwem, podlega karze jako wykroczenie i przestępstwo.
Odpowiedzialności tej podlega wyłącznie ten, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia.
- sposób i okoliczności popełnienia wykroczenia;
- formę i motywy przestępstwa.
Odpowiedzialność za przestępstwo:
- pozbawienie wolności na okres nie krótszy niż trzy lata;
- wraz z karą pozbawienia wolności może zostać nałożona grzywna, odszkodowanie lub konfiskata mienia;
- zakaz zajmowania określonych stanowisk lub prowadzenia określonej działalności. Sąd może nałożyć dodatkowe ograniczenia na osoby skazane za przestępstwo.
Nie ulega wątpliwości, że polski kodeks karny stosuje się również do cudzoziemców, którzy popełniają czyn zabroniony przeciwko interesom Rzeczypospolitej Polskiej, obywatela polskiego, polskiej osoby prawnej lub polskiej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Oznacza to, że cudzoziemcy również nie będą mogli uniknąć odpowiedzialności za wykroczenia lub przestępstwa.
Biorąc pod uwagę rozróżnienie na wykroczenia i przestępstwa, warto zasięgnąć porady prawnej. W końcu zapewniają one zrozumienie praw i obowiązków klienta w procesie karnym.
Nasza kancelaria prawna "Konsultant" zatrudnia specjalistów, którzy doskonale znają polskie prawo i mają doświadczenie w rozwiązywaniu spraw związanych z odpowiedzialnością karną. Możesz wybrać prawnika, który udzieli Ci porady, poprowadzi Twoją sprawę i pomoże rozwiązać kwestie związane z odpowiedzialnością karną.