Składanie deklaracji PIT dla obcokrajowców i zwrot podatku
Dla obcokrajowców pracujących w Polsce istnieją dwa główne dokumenty do złożenia deklaracji podatkowej – PIT11 i PIT37.
PIT11 – dokument podatkowy zazwyczaj przygotowywany i składany przez pracodawcę, chyba że w umowie jest inaczej określone.
PIT37 – dokument podatkowy składany przez samego obcokrajowca. Dokument ten opiera się na PIT11, który zawiera zaliczki na podstawie potencjalnych dochodów. (W Polsce większość podatków ma charakter zaliczkowy). PIT37 obejmuje rzeczywiste dochody, a także informacje dotyczące odliczeń, innych podatków i opłat, i na tej podstawie można przeliczyć nadpłacone podatki i dokonać zwrotu.
Składanie deklaracji PIT37
- Możesz samodzielnie złożyć deklarację podatkową w Urzędzie Skarbowym zgodnie z miejscem zamieszkania. Należy złożyć dwie kopie, ponieważ jedna zostanie zwrócona podatnikowi, ale z pieczątką urzędu skarbowego. Ten dokument musi być przechowywany przez 5 lat.
- Deklarację PIT37 można złożyć online. W tym przypadku podatnik otrzyma powiadomienie o przyjęciu deklaracji na swoją adres e-mail. Bez takiego powiadomienia PIT37 uważa się za nieważny. Jeśli złożono online, wydrukujemy dokumenty i będziemy je przechowywać przez 5 lat, tak jak w przypadku składania offline.
Po przeliczeniu na podstawie deklaracji podatkowych możliwe jest zidentyfikowanie nadpłaty podatków. Zwrot następuje w przypadku, gdy istnieje nadpłata podatków faktycznie zapłaconych ponad te obliczone z góry. Kwota nadpłaty jest zwracana na konto bankowe lub przelewem pocztowym. Możliwa jest również niedopłata podatków. Niedopłacone podatki muszą być opłacone do 30 kwietnia bieżącego roku.
Podsumowanie
Na naszym rynku „Konsultant” możesz uzyskać kompleksową konsultację u prawnika ds. podatków dotyczącą składania deklaracji podatkowych, który pomoże również obliczyć i zwrócić nadpłacone pieniądze.