Obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL, mogą ubiegać się w Polsce o kartę pobytu — dokument uprawniający do czasowego pobytu na terenie kraju. Procedura uzyskania tej karty obejmuje szereg cech, zasad i ograniczeń, które omówimy dalej.
Czym jest karta pobytu w Polsce?
Karta pobytu to dokument uprawniający do czasowego lub stałego pobytu, który daje cudzoziemcom większość praw dostępnych dla obywateli kraju, w tym przekraczanie granicy bez wizy. Dokument zawiera informacje o posiadaczu, jego dane biometryczne, zdjęcie, adres zameldowania, numer PESEL oraz warunki, na jakich osoba pracuje lub może pracować.
Ta karta jest jednym ze sposobów, dzięki którym Ukraińcy mogą zalegalizować swój pobyt w Polsce. Zapewnia ona kilka korzyści:
- legalne przebywanie w Polsce i przekraczanie granicy bez wizy;
- pobyt w krajach strefy Schengen do 90 dni co 6 miesięcy;
- możliwość studiowania, pracy, otrzymywania ubezpieczenia zdrowotnego i pomocy społecznej w Polsce;
- możliwość prowadzenia pojazdów.
Dodatkowo z tym dokumentem można otwierać konta bankowe, ubiegać się o kredyty i hipoteki.
Karta pobytu: jak ją uzyskać?
Należy złożyć dokumenty w urzędzie wojewódzkim właściwym dla miejsca zamieszkania lub złożyć wniosek online na stronie MOS.
Następnie należy go wydrukować, podpisać, dodać wymagane w danym przypadku dokumenty i wysłać do urzędu pocztą lub osobiście.
W 2024 roku ogólny wykaz dokumentów wymaganych do uzyskania karty pobytu obejmuje:
- wniosek z czterema zdjęciami (35x45 mm, jak do wizy);
- oryginał i kopię paszportu;
- dokument potwierdzający podstawę uzyskania karty pobytu (Karta Polaka, PESEL UKR, akt małżeństwa z obywatelem Polski);
- dokument potwierdzający zamieszkanie w Polsce;
- zaświadczenia z banku i miejsca pracy;
- dokument dotyczący wynajmu lub zakupu mieszkania;
- dane biometryczne;
- potwierdzenie opłaty skarbowej.
Wniosek należy wypełnić w dwóch egzemplarzach w języku polskim, drukowanymi literami.
Decyzję w sprawie uzyskania karty pobytu wysyła się pocztą na adres wnioskodawcy; można ją również odebrać osobiście w urzędzie po otrzymaniu powiadomienia. Następnie należy opłacić kartę na wskazane konto i wysłać potwierdzenie na adres, z którego została wysłana. Karta plastikowa będzie gotowa w ciągu 2-4 tygodni po dokonaniu opłaty, a następnie można ją odebrać z dokumentem tożsamości.
Wymagania i kryteria uzyskania karty pobytu
Istnieją karty pobytu czasowego i stałego. Cudzoziemcy częściej ubiegają się o pierwszy rodzaj dokumentu.
O stały pobyt mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy są w związku małżeńskim z obywatelami Polski przez trzy lub więcej lat, posiadają Kartę Polaka, status UKR lub mieszkają na terenie kraju ponad pięć lat i mają kartę pobytu czasowego. Mogą ją również uzyskać dzieci Polaków lub obywateli Ukrainy posiadających kartę stałego pobytu.
Jak uzyskać kartę pobytu w Polsce dla uchodźców z Ukrainy posiadających PESEL UKR:
- być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę;
- otworzyć działalność gospodarczą (jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z o.o.);
- być posiadaczem BLUE CARD (specjalista IT, inżynier, naukowiec, medyk i inne wysoko wykwalifikowane osoby).
Istnieje również lista indywidualnych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o kartę pobytu przez osoby pracujące, studentów i posiadaczy BLUE CARD. Istnieją również specyficzne cechy i oddzielna lista dokumentów dotyczących uzyskania tej karty na podstawie statusu UKR i łączenia rodzin. Nasze prawnicy wyjaśnią wszystkie szczegóły.
Ważne! Ukraińcy, którzy uzyskali status uchodźcy w innym kraju UE, już posiadają zezwolenia na pobyt czasowy lub stały w Polsce (np. na studia lub leczenie), nie są uprawnieni do uzyskania karty pobytu.
Terminy i koszty uzyskania karty pobytu
Koszt karty pobytu w Polsce zależy od tego, czy wniosek dotyczy pobytu czasowego, czy stałego. W pierwszym przypadku opłata za wydanie dokumentu wynosi 440 PLN, w drugim — 640 PLN. Usługę należy opłacić w kasie urzędu rozpatrującego wniosek. Zaleca się nie opuszczać Polski podczas oczekiwania na decyzję, ponieważ do powrotu będzie potrzebna podstawa, a samo oczekiwanie na kartę pobytu taką nie jest. Jest wiele niuansów, znamy je wszystkie, skontaktuj się z nami.
Decyzja o wydaniu karty lub odmowie powinna być podjęta w ciągu trzech miesięcy. Jednak w rzeczywistości trwa to od trzech do sześciu miesięcy, czasami proces rozpatrywania przedłuża się na rok lub dłużej. Można przyspieszyć proces, składając wniosek o przyspieszenie rozpatrzenia sprawy.
Zalety konsultacji z prawnikiem przy uzyskiwaniu karty pobytu
Konsultacja z doświadczonym prawnikiem zwiększa szanse na uzyskanie karty pobytu za pierwszym razem. Fachowe działania specjalisty, który zna prawne niuanse państwa polskiego, przyspieszą proces rozpatrywania wniosku i uchronią przed pochopnymi decyzjami. Specjalista określi optymalną strategię dla Ciebie, która doprowadzi do pożądanego rezultatu.
Jakie warunki należy spełnić, jaki pakiet dokumentów przygotować i jak to zrobić poprawnie — prawnik zna odpowiedzi.
Dlaczego warto skorzystać z usług prawników Consultant?
Na platformie Consultant do Twojej dyspozycji są najlepsi prawnicy z wszystkich regionów Polski. Mają doświadczenie w sprawach uzyskiwania kart pobytu przez cudzoziemców (Ukraińców), znają wszystkie niuanse lokalnego prawa, mają kontakty biznesowe oraz pracują dla Ciebie całodobowo i bez dni wolnych.