Vitaliy Kolomiets jest doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w pomocy w uzyskiwaniu zezwoleń na pobyt i kart pobytu w Polsce. Posiada dogłębną znajomość polskiego prawa i wieloletnie doświadczenie w sprawach migracyjnych. Posiada ponad 5-letnie doświadczenie.
Elektrownie słoneczne w Polsce — jak rozpocząć biznes?
Zielona energia to obiecujący kierunek biznesowy. Po zmianach w prawie w 2019 roku Polska stała się najbardziej dochodowym rynkiem w UE. W rzeczywistości inwestorzy ustawiają się w kolejce, aby produkować energię słoneczną w Polsce. Dziś inwestycje w elektrownie słoneczne mogą budzić kontrowersje, ale porozmawiajmy o tym, jak rozpocząć działalność w tej dziedzinie, jeśli już zdecydowałeś się to zrobić.
Cechy rynku elektrowni słonecznych w Polsce
W 2018 roku Polska produkowała tylko 4715 MW energii z elektrowni słonecznych, co stanowiło zaledwie 3% całkowitej produkcji energii. To trzykrotnie mniej niż Ukraina i 160 razy mniej niż Niemcy w tym samym okresie. Zaledwie rok po zmianach legislacyjnych Polska dołączyła do klubu „gigawatników”. W 2023 roku kraj pokrył ponad 20% swoich potrzeb dzięki energii alternatywnej.
Pozytywny rozwój energii odnawialnej wspierają czynniki takie jak:
- Obniżenie VAT dla mini-elektrowni słonecznych — rząd obniżył go z 23% do 8%, jeśli elektrownia ma całkowitą moc do 50 kW.
- Certyfikaty energetyczne zastąpiły „zielone taryfy”, co jest korzystniejsze pod względem „czystej” energii.
- System netto pomiarów — gdy rozszerzono dostęp do Net Metering dla społeczności biznesowych, wzrósł popyt.
- Dość wysokie taryfy na tradycyjną energię elektryczną. W Polsce obowiązują złożone algorytmy obliczania kosztu 1 kW.
Inwestycja w elektrownię słoneczną może szybko przynieść zyski — średnio zwracają się w ciągu 5-7 lat. Na polskim rynku rzeczywiście istnieją dobre perspektywy dla tego kierunku. Przeprowadzane są tutaj przejrzyste aukcje na sprzedaż „czystej” energii, dostępne są ceny wynajmu gruntów.
Elektrownie słoneczne działają średnio przez 25-30 lat. Możesz sprzedawać całą wyprodukowaną energię elektryczną, a popyt na nią stale rośnie ze względu na zwiększone ogólne zużycie energii elektrycznej.
Cechy rejestracji elektrowni słonecznych dla biznesu i potrzeb własnych
W Polsce nie ma „zielonej taryfy”, co oznacza, że państwo nie gwarantuje zakupu energii elektrycznej od elektrowni słonecznych. Obowiązują tutaj zasady umowne. Zgodnie z prawem elektrownie słoneczne są wyraźnie rozróżniane w zależności od celu ich tworzenia:
- na własne potrzeby (osoby prywatne);
- na sprzedaż w celu uzyskania zysku (biznes).
W pierwszym przypadku elektrownie słoneczne są budowane w pobliżu domu, na dachach itp. Właściciele takich małych elektrowni słonecznych (zwykle do 50 kW) nie mają prawa sprzedawać energii elektrycznej. Wytwarzana energia elektryczna trafia do sieci ogólnej, a jeśli elektrownia dostarcza więcej energii, niż zużywa gospodarstwo domowe, operator może zabrać sobie 20-30% nadwyżki „za przechowywanie”.
Osoby prywatne kierują się motywami optymalizacji własnych kosztów. Budowa małych elektrowni słonecznych nie wymaga pozwoleń na roboty budowlane. Po utworzeniu elektrowni właściciel uzgadnia z operatorem podłączenie do sieci ogólnej i podział zysków.
Inaczej jest, jeśli elektrownie słoneczne są budowane przez firmy w celu dalszej sprzedaży energii elektrycznej. Firma musi zarejestrować się jako podmiot gospodarczy, uzyskać pozwolenia, a dopiero potem wejść na rynek.
Zakładanie biznesu w sektorze energii odnawialnej
Firmy budują głównie elektrownie o mocy od 50 kW. Jeśli budowa elektrowni słonecznych mieści się w przedziale 50-500 kW, firma jest wpisana do odpowiedniego rejestru. Jeśli moc przekracza ten próg, konieczne jest uzyskanie licencji na produkcję energii z odnawialnych źródeł.
Ziemia pod budowę elektrowni słonecznych
Duże elektrownie słoneczne są budowane na ziemi. W takim przypadku konieczne jest uzyskanie prawa do działki. Wymagania dotyczące działki obejmują:
- Potencjał terenu — nie we wszystkich częściach Polski słońce świeci jednakowo. Do wyboru można skorzystać z zasobu Solargis.
- Powierzchnia — wszystko zależy od planowanej mocy elektrowni słonecznej. Na przykład, jeśli planujesz produkować 1 MW energii, działka powinna mieć około 2 ha.
- Jakość gleby — elektrownie słoneczne można budować wyłącznie na działkach z nieurodzajną glebą (kategorii IV-VI według klasyfikacji polskiej).
- Bliskość linii energetycznej — zwykle powinna znajdować się nie dalej niż 500 m, w przeciwnym razie układanie dodatkowych linii staje się nieopłacalne.
Zazwyczaj działki nie kupuje się pod budowę elektrowni słonecznych, a bierze się ją w długoterminowy najem.
Pozwolenia
Budowę samej elektrowni słonecznej można zakończyć w kilka miesięcy, ale zebranie dokumentów i pozwoleń zajmie około dwóch lat.
Należy uzyskać „decyzję środowiskową” (decyzja środowiskowa). Jest wydawana przez organ kontrolny w dziedzinie ekologii. To właśnie on pozwala na budowę obiektu produkcyjnego na konkretnej działce. Sporządzenie dokumentu zajmuje od 3 do 6 miesięcy.
Po jego uzyskaniu można składać wniosek o warunki zabudowy dla elektrowni słonecznej. Wniosek składa się do organu samorządu terytorialnego.
Następnie — przygotowanie dokumentów do złożenia wniosku o warunki przyłączenia elektrowni słonecznej do sieci operatora. Operator analizuje sytuację i decyduje, czy na tej działce można budować elektrownię słoneczną. To trwa około 5 miesięcy. Wnioskodawca musi wpłacić kaucję na konto operatora: 30 zł/1 kW mocy elektrowni słonecznej. Czyli jeśli planujesz produkować 800 kW, kaucja wyniesie 24 000 zł. Warunki wydane przez operatora są ważne przez 2 lata.
Czy warto inwestować w energię słoneczną jako biznes?
Elektrownie słoneczne jako biznes to popularny kierunek. Ale czy jest opłacalny? Przygotowanie dokumentów, znalezienie działki, uzyskanie pozwoleń, udział w aukcjach na sprzedaż energii elektrycznej — wszystko to jest skomplikowane i czasochłonne.
Jednak ważne jest, aby zrozumieć swój główny cel. Konkurowanie z tradycyjnymi źródłami produkcji energii elektrycznej jest trudne. Niemniej jednak Polska rozwija sektor odnawialnych źródeł energii i tworzy korzystne warunki do jego rozwoju.
Możesz inwestować w istniejące już projekty — w tym celu możesz kupić udziały w biznesie (tokeny). Ale warto sprawdzić wszystkie warunki i oferty dla przyszłego inwestora.
Równocześnie rozwój elektrowni słonecznych otwiera jeszcze jedną niszę w biznesie — budowa i montaż elektrowni słonecznych pod klucz. Ale do tego potrzebne są dodatkowe pozwolenia SEP.
Tak więc elektrownie słoneczne to perspektywiczny biznes. Możesz zajmować się nim od A do Z, inwestować w cudze projekty lub świadczyć usługi towarzyszące. W przypadku pytań dotyczących inwestowania lub innych, zawsze możesz skontaktować się z consultant.net.pl. Specjaliści pomogą ci zrobić wszystko poprawnie.