Vitaliy Kolomiets jest doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w pomocy w uzyskiwaniu zezwoleń na pobyt i kart pobytu w Polsce. Posiada dogłębną znajomość polskiego prawa i wieloletnie doświadczenie w sprawach migracyjnych. Posiada ponad 5-letnie doświadczenie.
Jak zamknąć firmę w Polsce?
Biznes nie zawsze idzie zgodnie z planem. Właściciel firmy musi zdecydować, czy szukać nowych rozwiązań, aby kontynuować działalność, czy po prostu zamknąć firmę w Polsce.
Jakie są metody likwidacji firmy w Polsce?
Istnieje kilka sposobów na zamknięcie firmy zarejestrowanej w Polsce. Omówmy je.
- Standardowa likwidacja. Polega ona na dobrowolnym zamknięciu firmy. W tym przypadku firma przechodzi proces likwidacji, który może obejmować sprzedaż aktywów, rozliczenie się z wierzycielami i podział pozostałych środków między akcjonariuszy. Po zakończeniu wszystkich procedur i wypełnieniu wszystkich zobowiązań składany jest wniosek o wykreślenie firmy z rejestru.
- Likwidacja przez upadłość. Jeśli firma nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych i nie ma wystarczających środków na zaspokojenie wierzycieli, można rozpocząć procedurę upadłościową. Proces ten jest bardziej skomplikowany i wymaga postępowania sądowego, ale ważne jest, aby ogłosić upadłość w odpowiednim czasie.
- Fuzje i przejęcia. W takim przypadku, po zakończeniu transakcji, firma, którą należy zamknąć, zostaje rozwiązana, a wszystkie jej aktywa i zobowiązania są przenoszone na drugi podmiot prawny.
- Przekazanie przedsiębiorstwa innej jednostce prawnej, która kontynuuje jego działalność. W rezultacie stary podmiot prawny zostaje zlikwidowany, a nowy kontynuuje działalność. Metoda ta jest często stosowana, aby uniknąć likwidacji aktywów i długoterminowych zobowiązań.
- Likwidacja na mocy orzeczenia sądu. Może to mieć miejsce, jeśli firma jest zobowiązana do zamknięcia z powodu naruszeń prawa lub niewypełnienia zobowiązań finansowych.
Ważne jest, aby zauważyć, że każda z tych metod, chyba że jest to sprawa sądowa od początku, ma swoje miejsce. Proces zamknięcia firmy wymaga starannego przygotowania i wcześniejszego zgromadzenia wszystkich niezbędnych dokumentów.
Zalecamy powierzenie tego zadania profesjonalnemu prawnikowi, którego można wybrać na rynku consultant.net.pl.
Proces zamknięcia firmy w Polsce
Decyzja o zamknięciu firmy powinna być podjęta na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy lub wspólników. Decyzja ta musi być zapisana w protokole z zebrania, notarialnie poświadczona, a osoba odpowiedzialna za likwidację firmy powinna zostać wyznaczona. Osobą tą może być pracownik firmy, jeden z partnerów lub akcjonariuszy, lub osoba zewnętrzna.
Wniosek o likwidację można złożyć przez system S24, jeśli firma została przez niego założona, lub przez Portal Rejestrów Sądowych.
Niezbędne będzie również oświadczenie, że nie toczą się żadne postępowania sądowe, administracyjne ani inne.
Początek procesu likwidacji musi być zgłoszony do KRS - Krajowego Rejestru Sądowego, a także do urzędów skarbowych i ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Ten ostatni wymaga złożenia deklaracji składek na ubezpieczenie społeczne. Jednocześnie należy opłacić wszystkie składki i zobowiązania wobec pracowników.
Należy złożyć deklarację NIP-8, informacje VAT oraz kopię sprawozdania likwidacyjnego do urzędu skarbowego. Po wykreśleniu z rejestru należy ponownie złożyć deklarację NIP-8 i deklarację o wyrejestrowaniu płatnika VAT.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna oraz spółka komandytowo-akcyjna muszą publikować ogłoszenia o likwidacji w “Monitorze Sądowym i Gospodarczym”. Pierwsza - raz na 3 miesiące, pozostałe - dwa razy co sześć miesięcy.
Po złożeniu wniosku o likwidację firmy w Polsce należy przygotować wstępny bilans likwidacyjny, który będzie zawierał wszystkie aktywa firmy i ich wartości na dzień sporządzenia. Może być wymagane sporządzenie sprawozdań finansowych.
Po tym można przystąpić do zamknięcia firmy. Należy zebrać wszystkie długi, rozliczyć się z wierzycielami, a aktywa można sprzedać (dochody są wykorzystywane przede wszystkim na spłatę długów firmy).
W trakcie procesu likwidacji zabronione jest zawieranie nowych umów o świadczenie usług oraz prowadzenie działalności handlowej.
Po zakończeniu procedur sporządzane jest sprawozdanie likwidacyjne, a następnie składany jest wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wykreślenie firmy.
Dokumenty wymagane do zamknięcia firmy zarejestrowanej w Polsce
- Wniosek o zamknięcie firmy;
- Informacje o likwidatorach – imię, PESEL, adres;
- Uprawnienia likwidatorów;
- Decyzja (protokół) o rozpoczęciu likwidacji firmy;
- Oświadczenie likwidatorów o zgodzie na zamknięcie firmy;
- Opłata sądowa i ogłoszenie o likwidacji w “Monitorze Sądowym i Gospodarczym.”
Później konieczne będą następujące dokumenty do złożenia w Krajowym Rejestrze Sądowym:
Sprawozdanie likwidacyjne;
Oświadczenie likwidatorów o zakończeniu procesu, oświadczenie o braku sporów lub długów;
Oświadczenie wspólników, kto będzie przechowywać archiwum dokumentów po zamknięciu firmy.
Zamknięcie firmy zarejestrowanej w Polsce to procedura, która wymaga dużo czasu, wysiłku i dokładnej znajomości wszystkich procesów i kroków we wszystkich zaangażowanych agencjach rządowych. Zalecamy skorzystanie z pomocy doświadczonych prawników, aby uniknąć tych zawiłości. Na naszym rynku consultant.net.pl znajdziesz specjalistę, który weźmie na siebie odpowiedzialność i skutecznie zajmie się kwestią likwidacji firmy w Polsce.