Obywatelstwo polskie przez małżeństwo
Obcokrajowiec może ubiegać się o obywatelstwo polskie w przypadku zawarcia małżeństwa z obywatelem Polski. Jednakże uzyskanie obywatelstwa w ten sposób nie następuje automatycznie. Aby to zrobić, konieczne jest bycie w małżeństwie z obywatelem Polski przez co najmniej 3 lata oraz nieprzerwane przebywanie na terenie Polski przez 2 lata.
Małżeństwo z obywatelem Polski może zostać zawarte w innym kraju, ale w Polsce będzie konieczne jego zalegalizowanie i wymiana dokumentów na polskie. W przypadku zmiany nazwiska, stare dokumenty zachowują ważność przez jeden miesiąc.
Dokumenty wymagane do złożenia wniosku o obywatelstwo polskie przez małżeństwo:
- Wypełniony formularz wniosku o obywatelstwo;
- zdjęcie w rozmiarze 3,5x4,5 cm, wykonane nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku;
- państwowe świadectwo znajomości języka polskiego nie niższe niż B1, rejestrację na egzamin można przeprowadzić tutaj...
- potwierdzenie opłacenia opłaty skarbowej;
- dowód prawa do nadania obywatelstwa;
- umowa najmu mieszkania lub dokumenty potwierdzające własność nieruchomości;
- świadectwo dochodu.
Podsumowanie
Wszystkie dokumenty muszą być przedstawione w języku polskim. Dokumenty w obcym języku muszą być przetłumaczone na polski przez tłumacza przysięgłego. Na platformie "Konsultant" można zamówić usługę tłumaczenia przysięgłego, otrzymać szczegółowe konsultacje w sprawie uzyskania obywatelstwa polskiego, a także uzyskać pełne wsparcie prawne w celu uzyskania obywatelstwa polskiego.