Przeprowadzając się do Polski na dłuższy pobyt i zatrudnienie, konieczne jest posiadanie dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w niej.
Dokument potwierdzający tożsamość, status oraz prawo do legalnego pobytu i innych praw nazywa się w Polsce Kartą Pobytu.
W Polsce istnieją dwa podstawowe rodzaje Karty Pobytu - na czas tymczasowy i na stałe. Istnieje również trzeci rodzaj - niebieska karta, ale jej uzyskanie wiąże się z osobnymi warunkami.
W przypadku umowy z pracodawcą "Umowa o pracę" lub "Umowa zlecenia", Karta Pobytu jest wydawana na czas trwania umowy, ale nie dłużej niż 3 lata. Jest to rodzaj tymczasowego pobytu.
Umowa z pracodawcą "Umowa o dzieło" zazwyczaj obejmuje jednorazową pracę, która jest wykonywana w krótkim czasie, dlatego też może zostać odmówione wydanie zezwolenia.
Zalety Karty Pobytu w porównaniu z wizą:
- możliwość legalnego zatrudnienia;
- wielokrotne przekraczanie granicy i możliwość podróżowania do innych krajów UE bez konieczności dodatkowej wizy;
- możliwość pobytu na terytorium Polski przez dłuższy czas niż w przypadku zwykłej wizy;
- możliwość nabycia i rejestracji pojazdu;
- możliwość uzyskania opieki medycznej w publicznych klinikach w Polsce;
- możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej;
- po pierwszej karcie, ważnej przez 15 miesięcy, kolejna zazwyczaj jest wydawana na 3 lata, a ciągły pobyt w Republice Polskiej z Kartami Pobytu przez 3 lata daje prawo do uzyskania Karty Pobytu na stałe zamieszkanie - Karty Stałego Pobytu.
Na naszym rynku "Konsultant" możesz wybrać prawnika specjalizującego się w prawie migracyjnym, który pomoże Ci zgromadzić niezbędną dokumentację lub zapewni pełne wsparcie w uzyskaniu Karty Pobytu dla celów zatrudnienia.
Zasady składania dokumentów na uzyskanie zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce:
- dokumenty należy składać nie później niż ostatni dzień kalendarzowy przed upływem terminu ważności wizy lub pobytu w Polsce przy założeniu 90 dni w ciągu 180 dla krajów UE. Dotyczy to obywateli krajów, które mają reżim bezwizowy z Polską;
- zezwolenie na legalny pobyt i zatrudnienie w Polsce jest wydawane przy obecności krajowej wizy polskiej;
- dla obywateli Ukrainy i ich rodzin, którzy wjechali na terytorium Polski po 24.02.2022 r., obowiązuje uproszczony system składania dokumentów związanych z prawem do ochrony czasowej;
- składanie dokumentów na uzyskanie Karty Pobytu można dokonać będąc na terytorium Polski.
Dokumenty wymagane do złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt związany z zatrudnieniem:
- wypełniony formularz - 2 egzemplarze;
- zdjęcia formatu 3,5x4,5 cm, wykonane nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku - 4 egzemplarze;
- oryginał i kopia paszportu zewnętrznego - 2 egzemplarze;
- umowa z pracodawcą, w której zostanie określona płaca (nie może być niższa niż minimalna płaca ustanowiona na poziomie państwowym);
- wniosek od pracodawcy;
- wyciąg z polskiego organu ubezpieczeń społecznych;
- polisa ubezpieczenia zdrowotnego;
- potwierdzenie opłaty za wydanie Karty Pobytu;
- mogą być również wymagane umowa najmu mieszkania (oryginał i kopia); wyciąg z ubezpieczenia społecznego oraz lista poprzednich miejsc pracy.
Na naszym rynku "Konsultant" możesz wybrać prawnika specjalizującego się w prawie migracyjnym, który pomoże Ci zgromadzić niezbędną dokumentację lub zapewni pełne wsparcie w uzyskaniu Karty Pobytu dla celów zatrudnienia.