Rozwód w Polsce: Pełny przewodnik dla Ukraińców
Proces rozwiązania małżeństwa w Polsce nie różni się znacząco od innych krajów. Należy jednak wziąć pod uwagę niuanse polskiego prawa, które mogą wpłynąć na proces rozwodu, jeśli dotyczy on obywateli różnych krajów.
Dla obywateli Ukrainy, którzy potrzebują rozwodu na terytorium Polski, obowiązują następujące zasady.
Procedura rozwodowa, gdy jedno z małżonków przebywa w Polsce
Rozwód w Polsce dla Ukraińców, gdy jedno z małżonków przebywa na terytorium Polski i ma tam podstawy do legalnego pobytu, na przykład zezwolenie na pobyt stały, jest możliwy poprzez zwrócenie się do Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Konsul ma prawo do rejestracji rozwiązania małżeństwa w Polsce w następujących przypadkach:
- za zgodą obu stron, przy pisemnym wniosku obu stron, jeśli nie mają wspólnych małoletnich dzieci;
- na pisemny wniosek jednej ze stron w przypadku, gdy druga strona jest uznana za zaginioną, uznana za niezdolną do czynności prawnych lub skazana za popełnienie przestępstwa na okres co najmniej 3 lat;
- na podstawie orzeczenia sądu o rozwodzie, ale tylko w przypadku, gdy małżeństwo zostało zawarte na terytorium Ukrainy.
W celu uzyskania rozwodu na podstawie orzeczenia sądu, małżonkowie lub jedno z nich musi złożyć wniosek do urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy w Polsce. Do rejestracji rozwiązania małżeństwa w Polsce niezbędne są następujące dokumenty:
- oryginał orzeczenia sądu (wyciąg z orzeczenia sądu) Ukrainy o rozwiązaniu małżeństwa, które weszło w życie;
- dokument potwierdzający uiszczenie ustalonej przez sąd kwoty opłaty skarbowej;
- paszport;
- dokument potwierdzający uiszczenie opłaty konsularnej;
- akt małżeństwa przy składaniu wniosku o rozwód, w przypadku jego braku należy wystąpić o duplikat.
Na proces rozwiązania małżeństwa w Polsce nie wpływa istnienie sporu majątkowego między małżonkami.
Rejestracja rozwiązania małżeństwa Ukraińców za obopólną zgodą odbywa się w obecności obu stron małżeństwa, lub może być przeprowadzona w obecności tylko jednej strony.
Jeśli po rozwodzie jeden z małżonków chce powrócić do swojego nazwiska sprzed małżeństwa, powinien to zaznaczyć we wniosku o rozwiązanie małżeństwa.
W przypadku rozwiązania małżeństwa na terytorium Polski, możesz zwrócić się o pomoc do adwokata rozwodowego na platformie "Konsultant", który udzieli konsultacji i w razie potrzeby zapewni pełne wsparcie w procesie rozwodowym dla Ukraińców, w tym zbieranie niezbędnych dokumentów, dokonywanie opłat i rejestrację na spotkanie w urzędzie konsularnym lub przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy w Polsce.
Prawa i obowiązki przy rozwodzie w Polsce
Prawa i obowiązki małżonków przy rozwodzie w Polsce zależą od tego, obywatelami jakiego kraju są i według którego prawa się rozwodzą.
Między Polską a Ukrainą obowiązuje Umowa o pomocy prawnej i na jej podstawie można określić, według którego prawa będzie przebiegać rozwód.
- Jeśli małżonkowie mają obywatelstwo ukraińskie, rozwód odbywa się według prawa Ukrainy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy oboje małżonkowie mają zezwolenie na pobyt stały w Polsce.
- Jeśli małżonkowie mają różne obywatelstwa, wówczas rozwodzą się według procedur kraju, w którym faktycznie mieszkają, lub gdzie został złożony wniosek o rozwód przez jedną ze stron, w przypadku gdy małżonkowie przebywają w różnych krajach.
Na Ukrainie w urzędach stanu cywilnego małżonkowie mają prawo do rozwodu w przypadku, gdy obie strony zgadzają się na rozwiązanie małżeństwa, nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sporów dotyczących podziału majątku. W innych przypadkach w celu rozwiązania małżeństwa konieczne jest zwrócenie się do sądu.
Rozwód w Polsce odbywa się tylko przez sąd. Sąd może wyznaczyć małżonkom mediację, jeśli istnieje prawdopodobieństwo zachowania małżeństwa. Mediacja zostanie również wyznaczona w celu polubownego rozstrzygnięcia kwestii podziału majątku, opieki nad dziećmi, płacenia alimentów itp.
Jeśli osoba po rozwodzie w Polsce chce powrócić do nazwiska sprzed małżeństwa, musi zwrócić się do dowolnego urzędu stanu cywilnego lub konsula w terminie 3 miesięcy od dnia uprawomocnienia się dokumentu o rozwiązaniu małżeństwa.
W przypadku rozwodu, gdy strony małżeństwa znajdują się w różnych krajach, zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy adwokata rozwodowego na platformie "Konsultant". Pomoże to zrozumieć niuanse rozwiązania małżeństwa Ukraińców w Polsce lub rozwiązania małżeństwa obywateli innych krajów, szybko zebrać niezbędne dokumenty oraz zaoszczędzić czas, pieniądze i zadbać o komfortowe warunki emocjonalne dla stron.
Podział majątku przy rozwodzie w Polsce
Małżonkowie przy rozwodzie w Polsce mają możliwość korzystania ze wspólnego majątku i mieszkania we wspólnym lokalu. Jedno z małżonków może również przekazać wspólne mieszkanie na własność drugiemu na podstawie wspólnego wniosku w sądzie, wskazując, że nie rości sobie prawa do rekompensaty.
Jeśli jednak podczas wspólnego zamieszkiwania po rozwodzie jedna strona uniemożliwia zamieszkiwanie swoim zachowaniem, sąd może przymusowo eksmitować osobę z lokalu.
Przy podziale majątku uwzględniane są interesy małoletnich dzieci i tego z małżonków, z którym dzieci będą mieszkać po rozwodzie, a procesem zajmuje się adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych.
Jeśli spór o podział majątku przedłuża sam proces sądowy rozwodu, jest on rozpatrywany w oddzielnym postępowaniu sądowym.
Opieka nad dziećmi po rozwodzie w Polsce
Opieka nad małoletnimi dziećmi jest określana w umowie, którą rodzice piszą w dowolnej formie i składają do sądu. W umowie określa się: warunki opieki nad dziećmi, warunki ich utrzymania i wychowania, spędzania z nimi czasu. Warto zaznaczyć, że sąd przy rozwodzie wysłuchuje stanowiska dziecka/dzieci, a rodzeństwo zwykle pozostaje wychowywane razem, jeśli nie jest to sprzeczne z ich interesami.
Alimenty i wsparcie finansowe po rozwodzie w Polsce
Przy rozwodzie w Polsce obowiązuje prawo dotyczące płacenia alimentów na utrzymanie jednego z małżonków po rozwiązaniu małżeństwa. Dlatego w sądzie ustala się winę, a Polacy zwracają się do adwokatów specjalizujących się w sprawach rozwodowych. W przypadku braku winy obu stron lub winy obu stron - alimenty dla jednej strony mogą być przyznane tylko w przypadku, gdy znalazła się ona w trudnej sytuacji materialnej.
Jeśli zostanie udowodniona wina jednego z małżonków, niewinna strona ma prawo do otrzymywania alimentów, nawet jeśli nie znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Przy tym kwota alimentów nie jest stała, a określana jest z uwzględnieniem możliwości majątkowych, finansowych i zawodowych osoby płacącej alimenty. Bierze się pod uwagę nie faktyczną kwotę zarobków osoby, ale to, ile może zarobić biorąc pod uwagę jej kwalifikacje.
Płacenie alimentów drugiej stronie ustaje, jeśli osoba wstępuje w nowy związek małżeński. Jeśli płatnik został uznany za niewinnego w sądzie, maksymalny okres utrzymania drugiej strony trwa do pięciu lat.
Pomoc prawna przy rozwodzie w Polsce
Biorąc pod uwagę różnice w prawie w różnych krajach, rozumiejąc, że przy rozwiązaniu małżeństwa w Polsce mogą pojawić się sporne kwestie dotyczące opieki nad dziećmi, podziału majątku, a także różne miejsca pobytu małżonków, zalecamy konsultację z profesjonalistami. Adwokat specjalizujący się w sprawach rozwodowych będzie mógł doradzić w sprawie konkretnie Twojego przypadku rozwiązania małżeństwa w Polsce.
Zamówić konsultację, zbieranie niezbędnych dokumentów i wsparcie przy rozwodzie możesz u doświadczonych adwokatów na platformie "Konsultant".