Od lipca 2024 r. Ukraińcy mieszkający w Polsce będą mogli ubiegać się o trzy ważne rodzaje pomocy społecznej. Te nowe formy wsparcia mają na celu poprawę jakości życia obywateli znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Nowe rodzaje pomocy społecznej dla Ukraińców w Polsce: szczegóły i warunki otrzymania
Od lipca 2024 roku Ukraińcy mieszkający w Polsce będą mogli składać wnioski o trzy ważne rodzaje pomocy społecznej. Te nowe formy wsparcia mają na celu poprawę jakości życia obywateli znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Szczegóły dotyczące każdego rodzaju pomocy oraz warunki ich otrzymania znajdziesz poniżej.
1. Jednorazowa pomoc "Dobry start"
Jednorazowa wypłata w wysokości 300 złotych ma na celu wsparcie rodziców w przygotowaniu dzieci do roku szkolnego. Od 1 lipca rodzice, opiekunowie, rodziny zastępcze i kierownicy domów dziecka mogą składać wnioski za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Kto może otrzymać pomoc:
- rodzice, opiekunowie, rodziny zastępcze, kierownicy domów dziecka.
Wypłata przeznaczona dla:
- dzieci do 20 roku życia, które uczęszczają do szkoły, lub do 24 roku życia, jeśli dziecko ma niepełnosprawność.
Wypłata nie jest przyznawana dzieciom uczęszczającym do przedszkoli lub grup przedszkolnych.
Wnioski można składać za pośrednictwem aplikacji mZUS, platformy usług elektronicznych ZUS (PUE), portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej.
Ostateczny termin składania wniosków to 30 listopada 2024 roku, ale aby otrzymać środki na czas – na przygotowanie do szkoły – zaleca się złożenie wniosku do końca sierpnia.
2. Pomoc rodzinna i dodatkowe wypłaty
Pomoc rodzinna jest obliczana na okres ulgowy od 1 listopada do 31 października następnego roku. Wnioski można składać od 1 lipca online za pośrednictwem portalu Emp@tia lub od 1 sierpnia w formie papierowej.
Kto może otrzymać pomoc:
- Rodziny spełniające kryterium dochodowe: 674 złote na osobę lub 764 złote, jeśli w rodzinie jest dziecko z niepełnosprawnością.
Kwoty wypłat:
- 95 złotych na dziecko do 5 roku życia.
- 124 złote na dziecko od 5 do 18 roku życia.
- 135 złotych na dziecko od 18 do 24 roku życia.
Aby zapewnić ciągłość wypłat, wnioski należy składać do końca sierpnia 2024 roku.
3. Pomoc z funduszu alimentacyjnego
Ta pomoc finansowa jest przyznawana osobom uprawnionym do alimentów, ale nie mogącym ich otrzymać z powodu problematycznego lub niemożliwego ich egzekwowania. Podobnie jak pomoc rodzinna, jest ona przyznawana na okres od 1 października do 30 września następnego roku. Wnioski są przyjmowane od 1 lipca online za pośrednictwem portalu Emp@tia lub od 1 sierpnia w formie papierowej. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie potwierdzające bezskuteczność egzekwowania alimentów.
Pomoc przeznaczona dla:
- dzieci do 18 roku życia, lub do 25 roku życia, jeśli uczęszczają do szkoły średniej lub na studia;
- dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, które mogą otrzymywać pomoc bezterminowo.
Maksymalna wysokość pomocy wynosi 500 złotych miesięcznie. Kryterium dochodowe dla uzyskania tej pomocy wynosi 1 209 złotych na osobę w rodzinie.
Te nowe rodzaje pomocy społecznej są ważnym krokiem w wspieraniu ukraińskich obywateli mieszkających w Polsce, zapewniając im niezbędne zasoby do godnego życia.
Jak "Konsultant" może ci pomóc?
Marketplace prawny "Konsultant" jest gotowy zapewnić wszechstronne wsparcie Ukraińcom w Polsce, pomagając w przygotowaniu i składaniu wniosków o wszystkie trzy rodzaje pomocy społecznej. Oferujemy profesjonalne porady prawne i pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów, abyś mógł bez przeszkód otrzymać wszystkie należne ci świadczenia. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać szczegółowe informacje i wykwalifikowane wsparcie w jakichkolwiek kwestiach prawnych.