Nostryfikacja dyplomu
Bardzo często za granicą konieczne jest potwierdzenie dyplomu w celu zatrudnienia w specjalistycznej dziedzinie. Procedura uznania stopnia uniwersyteckiego uzyskanego w uczelni innego kraju nazywa się nostryfikacją dyplomu. Dodatkowo, nostryfikację może wymagać uczelnia, jeśli osoba uzyskuje drugie wykształcenie lub podnosi kwalifikacje.
Zgodnie z umową podpisaną w Warszawie dnia 10 maja 1974 roku między Polską Republiką Ludową a ówczesnym ZSRR w sprawie równoważności dokumentów edukacyjnych, dyplomy uzyskane w tym czasie były równoważne i nie wymagały nostryfikacji. Jednakże od 20 czerwca 2006 roku nostryfikacja dyplomów jest konieczna.
Aby dokonać nostryfikacji dyplomu, należy złożyć dokumenty w uczelni wyższej uprawnionej do nadawania stopni naukowych.
Lista dokumentów wymaganych do złożenia wniosku o nostryfikację dyplomu:
- Dyplom i jego kopia;
- Świadectwo ukończenia szkoły średniej;
- Dokumenty pozwalające ocenić wyniki nauki (zwykle suplement do dyplomu z ocenami);
- Wniosek o nostryfikację.
*Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski.
Sama procedura jest płatna, niezależnie od wyniku, i każda uczelnia ma prawo ustalić swoją cenę za nostryfikację dyplomu.
Nostryfikacja dyplomu w Polsce może odbywać się zdalnie, lub może być wymagane dodatkowe egzaminy, praktyki lub rozmowy kwalifikacyjne w celu potwierdzenia poziomu wiedzy. Wszystko to zależy od uczelni i specjalizacji dokumentów.
Procedura zazwyczaj trwa 3 miesiące. Jednakże okres ten może być przedłużony ze względu na tłumaczenia dokumentów, ich niewystarczalność lub konieczność zdawania egzaminów. Na przykład, aby potwierdzić dyplom pielęgniarki, konieczne jest odbycie około roku praktyki w polskiej klinice. Dlatego też nostryfikacja w niektórych specjalnościach może trwać ponad rok.
Posiadacze dyplomów uzyskanych w krajach UE, Szwajcarii i/lub krajach EFTA lub EOG, lub dyplom uzyskany w kraju pochodzenia, który daje prawo do odbycia stażu, są zwolnieni z nostryfikacji dyplomu. Osoby chcące kontynuować naukę na poziomie podyplomowym lub drugiego stopnia w Polsce mogą również być zwolnione. W każdym przypadku decyzję o zwolnieniu podejmuje rada uczelni, do której składane są dokumenty.
Jeśli dyplom nie przeszedł nostryfikacji, można złożyć odwołanie do rektora uczelni wyższej. Nie ma ustalonych terminów składania odwołań.
PodsumowanieNa naszym rynku "Konsultant" możesz uzyskać szczegółowe konsultacje dotyczące nostryfikacji dyplomu w Polsce, a także pomoc w procesie potwierdzenia swojego dyplomu.