Vitaliy Kolomiets jest doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w pomocy w uzyskiwaniu zezwoleń na pobyt i kart pobytu w Polsce. Posiada dogłębną znajomość polskiego prawa i wieloletnie doświadczenie w sprawach migracyjnych. Posiada ponad 5-letnie doświadczenie.
Jak otworzyć firmę budowlaną w Polsce?
W polskim biznesie perspektywiczną branżą pozostaje budownictwo. Jest to spowodowane kierunkiem rozwoju kraju: Polska rozwija się i rozbudowuje. Właśnie w budownictwo aktywnie angażowane są inwestycje zagraniczne. Jest tu miejsce na ambitne projekty. Ponadto Polska jest członkiem Unii Europejskiej, co otwiera prawie nieograniczone możliwości zbytu.
Ukraińcom rozpoczęcie działalności budowlanej w Polsce nie jest trudne: proces nie jest uciążliwy i dostępny dla cudzoziemców. Zatem, jak otworzyć firmę budowlaną w Polsce i od czego zacząć?
Trendy i możliwości w branży budowlanej w Polsce
Branża budowlana w Polsce dzieli się na dwie gałęzie:
- Wykonywanie poszczególnych prac budowlanych jako podwykonawca.
- Samodzielna realizacja projektów budowlanych.
Pierwszy przypadek jest najczęściej spotykany. Powodem tego jest stosunkowo łatwa organizacja. Aby wykonywać prace podwykonawcze, należy założyć firmę w Polsce, zorganizować personel, zapewnić badania lekarskie i szkolenia z zakresu BHP, podpisać umowę na wykonanie prac i przystąpić do realizacji zamówień.
W przypadku samodzielnej realizacji projektów budowlanych proces jest inny. Utworzona firma musi wykonywać obowiązki przewidziane w statusie zamawiającego lub dewelopera. Aby kontynuować realizację projektu budowlanego, należy mieć prawa do konkretnej działki. Prawo do gruntu może opierać się na prawie własności („najm”) lub prawie odpłatnego użytkowania („dzierzawa”).
Dla cudzoziemców obowiązują oddzielne przepisy prawne. W tym celu korzysta się z ustawy „O nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców” z dnia 24.03.1920 r. Każdy wniosek cudzoziemca jest szczegółowo rozpatrywany przez MSW Polski, aby nie stanowił zagrożenia dla porządku publicznego, obronności, bezpieczeństwa narodowego itp.
Jak otworzyć firmę budowlaną: 6 ważnych etapów
Rozważmy wariant, gdy otwieracie swój biznes w Polsce od zera lub chcecie przenieść swój biznes do Europy. Przede wszystkim należy zarejestrować firmę w RP.
Rejestracja działalności gospodarczej
Pierwszy krok to rejestracja firmy z odpowiednimi rodzajami działalności. Łącznie kodów PKD może być do dziesięciu. Należy również wskazać adres siedziby firmy: właśnie tam będzie przychodzić korespondencja. Wśród form prowadzenia działalności gospodarczej często wybiera się spółkę z o.o. z kapitałem zakładowym od 5 tys. złotych.
Podstawowe elementy przy rejestracji firmy:
- przygotowanie statutu i kapitału zakładowego;
- wniosek o rejestrację działalności gospodarczej;
- numer REGON;
- rachunek bankowy na nazwisko firmy;
- rejestracja w Skarbie Państwa;
- numer podatkowy NIP;
- rejestracja firmy jako podatnika VAT;
- ubezpieczenie firmy;
- pieczątka firmowa.
Ważne jest przestrzeganie wszystkich przepisów RP. Naruszenie prawa lub utrata legalnych podstaw do pobytu w Polsce spowoduje wykreślenie firmy z rejestru.
Otwarcie rachunku w banku
O tym już częściowo wspomnieliśmy. Po prawnej rejestracji działalności należy otworzyć rachunek w polskim banku. Ograniczeń dla przedsiębiorców tutaj nie ma. Wybieraj wygodny bank: uwzględnij wysokość prowizji, warunki współpracy itp.
Co jest potrzebne do otwarcia rachunku:
- obecność fizyczna;
- odpis z KRS;
- statut firmy (umowa spółki) z podpisami wszystkich członków zarządu;
- aktualny paszport zagraniczny i pesel;
- numer telefonu do odbierania SMS.
Jednak rachunek otwiera jeden z członków zarządu firmy, klucz do rachunku również należy do tej osoby. Nie można udostępnić dostępu wszystkim współzałożycielom. Jeśli przekażecie hasło im, ale dostęp będzie stale realizowany z różnych lokalizacji, system może blokować wejście.
Rachunkowość
Należy również podpisać umowę z księgowym, który będzie prowadził rachunkowość. Inną opcją jest zawarcie umowy z firmą księgową na outsourcing. Następnie trzeba jeszcze złożyć dokumenty w celu uzyskania statusu podatników podatku od towarów i usług (VAT).
Koszt usług księgowego często zależy od liczby rachunków w firmie w ciągu miesiąca. Może również wpłynąć na to liczba pracowników: za każdego pracownika ustala się miesięczną opłatę za obsługę kadrową.
Zatrudnienie i formalności związane z pracownikami
Teraz przystępujcie do poszukiwania pracowników. Jeśli to Ukraińcy lub inni cudzoziemcy, to muszą oni uzyskać pozwolenie na pracę. Zwykle wynagrodzenie pracowników migracyjnych jest niższe niż Polaków. To pozwala obniżyć koszty firmy.
Uzyskanie pozwoleń
Dla Ukraińców często używa się oświadczenia Oświadczenie, które pozwala pracownikowi przebywać 180 dni w roku w państwie. Mogą również używać zezwolenia na pracę typu A do długoterminowej pracy.
Często pracowników znajduje się za pośrednictwem firm pośredniczących. To właśnie one odpowiadają za formalności związane z pracownikami i ich legalnym pobytem w Polsce. Pamiętajcie, że proces uzyskania pozwoleń jest długi. Zwykle może trwać od 2 do 6 miesięcy.
Umowy o pracę
Umowa o pracę lub umowa o pracę — to podstawowa forma organizacji relacji z pracownikiem. Tylko w takim przypadku na pracownika i pracodawcę mają zastosowanie przepisy Kodeksu Pracy RP. W niektórych przypadkach zawierane są umowy cywilnoprawne (umowa zlecenia) lub umowy o dzieło (umowa o dzieło). Jaka forma organizacji relacji jest odpowiednia dla waszej firmy, zależy od specyfiki zadań.
Po zawarciu umowy pracownik musi przejść badania lekarskie i szkolenie BHP. To również obowiązkowe przy zatrudnianiu w polskiej firmie. Firma nie potrzebuje licencji. Ale będziecie musieli uzyskać zgodę od lokalnych organów zarządzających.
Delegowanie spraw
Otwarcie firmy budowlanej w Polsce to stosunkowo łatwy proces. Ale dla nowicjusza może być trudny ze względu na nieznaną terminologię i nową jurysdykcję. Możecie sami zająć się każdą drobnostką, ale możecie również skorzystać z pomocy prawnika. Znalezienie specjalisty możliwe jest na stronie consultant.net.pl.
Delegowanie niektórych spraw wąsko wyspecjalizowanym specjalistom poprawi waszą pracę. W ten sposób na pewno nie przegapicie żadnej drobnostki: nawet brak jednej dokumentu może zepsuć waszą wcześniejszą pracę.
Tak więc, otwierając swój biznes budowlany w Polsce, nie obawiajcie się skorzystać z pomocy prawnej. To pozwoli wam szybko i zgodnie z opracowanym planem osiągnąć pożądany rezultat.