Inkubator Biznesowy w Polsce
Freelancerzy, którzy przenieśli się do Polski i jeszcze nie są gotowi otworzyć własnej działalności gospodarczej (DG), mogą spróbować prowadzić swoją działalność, rejestrując się w inkubatorze biznesowym. Inkubator biznesowy to polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), która na papierze zatrudnia freelancerów jako pracowników.
Jak działa Inkubator Biznesowy
Freelancer podpisuje umowę cywilnoprawną z inkubatorem biznesowym (umowa zlecenia lub umowa o dzieło). Następnie podpisuje się umowę (Umowa o Współpracy Biznesowej) między klientem freelancerów a inkubatorem biznesowym na świadczenie usług. W tym przypadku freelancer pracuje dla siebie, legalnie otrzymuje zapłatę za swoje usługi od swoich klientów, z jego działalności opłacane są wszystkie niezbędne podatki, a także opłaca usługi inkubatora biznesowego.
Zalety pracy z Inkubatorem Biznesowym:
- możliwość prowadzenia działalności gospodarczej legalnie, bez zakładania polskiej DG;
- usługi księgowe od inkubatora biznesowego i brak konieczności zatrudniania własnego księgowego lub korzystania z jego usług na zasadach outsourcingu;
- usługi prawne;
- możliwość obniżenia kosztów podatkowych i wynagrodzeń (dla księgowego);
- mentorstwo, szkolenia, kursy;
- wsparcie techniczne;
- wsparcie reklamowe;
- możliwość uzyskania Karty Pobytu (mieszkania) na podstawie zatrudnienia w Polsce, co pozwala na legalne przebywanie w kraju przez freelancerów z możliwością legalizacji pobytu swojej rodziny w nim.
Wady pracy z Inkubatorem Biznesowym:
- znaczny czas poświęcony na świadczenie usług ze względu na konieczność skoordynowania umowy między klientem freelancerów a inkubatorem biznesowym;
- nie wszyscy klienci chcą pracować lub akceptować warunki umowy z inkubatorem biznesowym (należy uwzględnić reputację firmy);
- niemożność rozwijania własnej działalności, zatrudniania pracowników, sprzedaży działalności;
- zakup dóbr, w tym do zapewnienia procesu pracy (sprzęt biurowy, stoły, krzesła, itp.), możliwy jest tylko na osobę fizyczną;
- brak możliwości odzyskania podatku VAT, jest on zwracany tylko inkubatorowi biznesowemu;
- konieczność miesięcznej opłaty za usługi inkubatora biznesowego;
- kary sankcyjne za naruszenia warunków umowy z inkubatorem biznesowym;
- do nawiązania połączeń płatniczych konieczne jest skoordynowanie z inkubatorem biznesowym, a wszystkie ryzyka spoczywają na freelancerze;
- nie nadaje się do optymalizacji finansowej przy dużych obrotach;
- niemożliwość ubiegania się o dotacje, leasing.
Proces Przystąpienia do Inkubatora Biznesowego
Najpierw należy wybrać odpowiedni dla siebie — dokładnie zapoznać się z warunkami współpracy, reputacją inkubatora biznesowego, czy pomaga on w formalizacji dokumentów do legalizacji w Polsce.
Następnie składa się wniosek do wybranego inkubatora biznesowego. Można to zrobić online, nie będąc w kraju. W przypadku zgody na współpracę i nie mając prawnych podstaw do wjazdu do Polski, konieczne jest uzyskanie wizy i zezwolenia na pracę. Inkubator biznesowy może działać jako pracodawca, pomóc w uzyskaniu świadectwa, a wszystkie niezbędne koszty pokryć. Jednocześnie od razu podpisujesz z nimi umowę i jesteś uważany za pracownika tego konkretnego inkubatora biznesowego.
Zawody Nadające się do Pracy poprzez Inkubator Biznesowy:
- specjaliści rękodzieła;
- specjaliści marketingu, w tym projektanci;
- dziennikarze, prezenterzy;
- specjaliści IT;
- fotografowie, wideografowie, montażyści wideo, itp;
- muzycy;
- nauczyciele (edukacja online, korepetycje);
- projektanci krajobrazu, projektanci wnętrz, architekci.
Finansowanie i Dotacje podczas Pracy poprzez Inkubator Biznesowy
Wiele inkubatorów biznesowych oferuje wsparcie finansowe w formie dotacji, pożyczek. Może to pomóc na początku rozwoju biznesu, gdy osoba nie ma początkowego kapitału. Istnieje także wsparcie mentorów, darmowe szkolenia od ekspertów.
Wybór Inkubatora Biznesowego
Przy wyborze inkubatora biznesowego należy zrozumieć do jakiego rodzaju działalności taka współpraca jest potrzebna, jaki plan rozwoju biznesu i dowiedzieć się, który konkretnie odpowiada Twoim potrzebom. Następnie konieczne jest dokładne zbadanie umowy, zrozumienie otrzymywania wszystkich bonusów (darmowe szkolenia, mentorstwo, wsparcie finansowe, pomoc w dokumentach i przeprowadzce). Należy zwrócić uwagę na opinie, ponieważ ze względu na złą reputację inkubatora, klienci mogą odmówić zawarcia umowy współpracy.
Prawne Niuanse Pracy z Inkubatorem Biznesowym
Inkubatory biznesowe zapewniają wsparcie prawne i księgowe, co oznacza, że wykonawcy nie muszą zajmować się tymi sprawami.
Pieniądze z działalności trafiają na subkonto w inkubatorze, z którego opłacane są usługi inkubatora, podatki, a przedsiębiorca otrzymuje czysty dochód. Jeśli konieczne jest zakończenie umowy, należy zrozumieć, że zajmie to czas; lepiej zaplanować na jeden miesiąc. Jednocześnie płatność za usługi inkubatora biznesowego jest zachowana przez ten czas, ale działalność może być zakazana przez ten okres.
Jeśli po przybyciu do Polski i warunkach umowy z inkubatorem biznesowym są przestrzegane, cudzoziemiec może uzyskać zezwolenie na pobyt na podstawie takiej pracy. Często sam inkubator pomaga w formalizacji i złożeniu niezbędnych dokumentów dotyczących Karty Pobytu. Taka karta jest wydawana na okres do 3 lat. Przy rozwiązaniu umowy będzie konieczna wymiana samej Karty Pobytu, ponieważ zmienią się warunki jej wydania.
Podsumowanie
Inkubator biznesowy to korzystna opcja dla tych, którzy chcą rozpocząć własny biznes legalnie, ale nie są gotowi na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Współpraca z inkubatorem biznesowym pozwala także na legalne przebywanie w Polsce przez długi czas i pracę dla siebie. Ważne jest wybranie optymalnej opcji dla siebie, a w tym celu można skorzystać z pomocy specjalistów na platformie "Konsultant". Tutaj otrzymasz wsparcie prawne w znalezieniu legalnego i sprawdzonego inkubatora biznesowego oraz zawarciu umowy o współpracy z nim, szczegółowe konsultacje dotyczące uzyskania zezwolenia na pobyt na podstawie takiej umowy oraz wszelkie inne konsultacje związane z przeprowadzką do Polski.