Otwarcie Biznesu Franchisingowego w Polsce
Franchising to sposób prowadzenia biznesu zgodnie z warunkami i zasadami, które dostarcza marka-franchisor. Ta marka oferuje swój pomysł, sprawdzone metody rozwoju, wizję i materiały marketingowe. Faktycznie, kupując franczyzę, kupujesz już istniejący, ustalony biznes, który będzie przynosić ci dochód i zwiększać obecność marki na rynku, zwiększając tym samym jej rozpoznawalność i ogólną rentowność.
Najczęściej przy zakupie franczyzy w Polsce konieczne jest dokonanie pierwszej wpłaty, a później opłacanie comiesięcznej opłaty lub prowizji od obrotów. Warto zauważyć, że wynajem lokalu i remonty również spoczną na barkach franczyzobiorcy (osoby kupującej franczyzę). Dlatego przed podpisaniem umowy i zakupem tego rodzaju biznesu należy dokładnie zapoznać się z proponowaną opcją i rozważyć wszystkie za i przeciw.
Wnioski
Prawnicy na platformie "Konsultant" pomogą ci wybrać dochodowy biznes franczyzowy i zapewnią pełne wsparcie w procesie dokumentacji.
Zalety Franczyzy w Polsce:
- Brak konieczności sporządzania biznesplanu (franchisor dostarcza go gotowy);
- Darmowe szkolenie. Często franchisor przeprowadza bezpłatne szkolenia dla nowego partnera i jego pracowników;
- Jeśli biznes jest oparty na produktach, nie ma potrzeby poszukiwania dostawców, ponieważ franchisor już współpracuje z zatwierdzonymi, sprawdzonymi wykonawcami, a towary będą tańsze, ponieważ są kupowane hurtowo;
- Mniejsze wydatki na reklamę i promocję biznesu;
- W tym rodzaju biznesu ryzyko niepowodzenia jest mniejsze, ponieważ franczyzę często kupuje się od ustabilizowanych firm z lojalnością konsumentów.
Wady Franczyzy:
- Ograniczone możliwości i podporządkowanie się firmie macierzystej - wszystko to jest jasno określone w umowie;
- Podpisanie umowy na określony okres. Nie ma gwarancji, że franczyza będzie podobała się i uzasadniała swoją opłacalność dla franczyzobiorcy, ale będą musieli kontynuować działalność zgodnie z umową. Nie ma gwarancji, że franchisor przedłuży okres umowy dla franczyzobiorcy, jeśli wszystko mu się spodoba i będzie przynosić zyski. Biznes wciąż nie staje się całkowicie twoją własnością.
- Kary sankcyjne lub plany sprzedaży od franchisora;
- Jeśli marka ponosi straty, wpływa to na każdego partnera.
Zakup Franczyzy w Polsce
Przede wszystkim należy zrozumieć, ile pieniędzy będzie wymagać ten biznes od samego początku - czy potrzebne są pomieszczenia, jaka jest pierwsza wpłata. Minimalnie będziesz musiał zapłacić opłatę wstępną, a następnie miesięczną opłatę, w tym bieżące płatności (opłaty za media, wynagrodzenia dla pracowników itp.), wkład do funduszu marketingowego firmy (wszyscy franchisorzy starają się jak najlepiej promować swoją markę, zdając sobie sprawę, że to ich nazwa przynosi im dochód).
Ponadto, franczyza może wymagać zakupu sprzętu, dodatkowej reklamy, wynagrodzenia dla pracowników, opłacenia wszystkich podatków, ubezpieczenia społecznego.
Pomimo wszystkich subtelności i pułapek, to właśnie biznes franchisingowy można wykorzystać jako start do prowadzenia własnej działalności w nowym kraju. W końcu szereg zalet, o których wspomnieliśmy powyżej, w tym wiedza i doświadczenie, będą przydatne w każdym biznesie.
Wnioski
Aby całe zdobyte doświadczenie przynosiło korzyści i uniknąć zbędnych kosztów, zalecamy skorzystanie z usług prawnika z platformy "Konsultant", który pomoże ci wybrać dochodową franczyzę zgodnie z twoim zapytaniem, wymaganiami i budżetem, towarzyszyć podczas podpisywania umowy, pomóc rozwiązać kwestie podatkowe oraz zatrudnienia pracowników, zapewniając wsparcie na wszystkich etapach rozwoju twojego biznesu.