Aby potwierdzić znajomość języka polskiego, należy zdać egzamin państwowy i uzyskać certyfikat.
Ten certyfikat będzie wymagany: podczas składania dokumentów na kartę rezydenta długoterminowego UE lub obywatelstwo polskie, przy ubieganiu się o miejsce na polskim uniwersytecie lub w zatrudnieniu.
Od zeszłego roku pojawiła się alternatywna możliwość – zdanie egzaminu TELC (The European Language Certificates) – w celu uzyskania karty rezydenta UE.
Uwaga! Certyfikat TELC nie nadaje się do uzyskania obywatelstwa polskiego.
Jeśli lista wymaganych dokumentów określa potrzebę posiadania dokumentu potwierdzającego znajomość języka polskiego, oznacza to, że wymagany jest certyfikat.
Egzamin odbywa się tylko 4 razy w roku w certyfikowanych ośrodkach. W 2024 roku daty egzaminu to:
- 4-5 lutego – poziomy B1 i B2
- 20-21 kwietnia – poziomy B1 i C1
- 22-23 czerwca – poziomy B1 i B2
- 16-17 listopada – poziomy B1, C1 i C2.
W zależności od tego, gdzie należy złożyć certyfikat znajomości języka polskiego, egzamin musi być zdany na odpowiednim poziomie.
Na przykład, aby dostać się na polski uniwersytet, wymagany jest poziom B1-B2. Jednak państwowy certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie B2 lub C1 zwalnia z konieczności zdawania egzaminu językowego podczas rekrutacji na uniwersytet. Natomiast certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie C2 uprawnia do darmowego kształcenia się na polskich uniwersytetach.
Przy szukaniu zatrudnienia pracodawca określa wymagany poziom, ale poziomy mogą być różne, a konieczność posiadania certyfikatu zależy od kwalifikacji pracownika.
Przy składaniu wniosku o kartę rezydenta długoterminowego UE wystarczy poziom B1, a o obywatelstwo polskie – B2.
Zwolnieni z egzaminu w celu uzyskania certyfikatu:
- osoby urodzone w Polsce lub posiadające świadectwo szkoły średniej z Polski;
- absolwenci uczelni z polskim językiem nauczania;
- dzieci do 16 roku życia;
- inne uprzywilejowane kategorie zgodnie z prawem.
Zwolnienie z egzaminu nie uprawnia do otrzymania certyfikatu bezpłatnie, ale jego wydanie odbywa się w uproszczonym trybie.
Samo egzamin składa się z kilku etapów:
- słuchanie – percepcja i zrozumienie tekstów słuchowych
- rozumienie czytanego tekstu
- sprawdzenie polskiej gramatyki.
- sprawdzenie umiejętności pisania – krótkie eseje, głównie na tematy codzienne.
- ustna wiedza – odpowiedź na pytanie z karty egzaminacyjnej.
Egzamin jest płatny. Wynik po zdaniu będzie znany w ciągu dwóch miesięcy. Powiadomienie przychodzi w przypadku pozytywnej lub negatywnej oceny. Opłata za egzamin jest bezzwrotna w obu przypadkach. Jeśli wynik jest pozytywny, w ciągu miesiąca od opłacenia opłaty za wydanie certyfikatu będzie on gotowy do odbioru.
Uwaga. Zdanie egzaminu TELC jest nieco łatwiejsze pod względem wymagań i można go zdać w ciągu 1 dnia.
Zdanie państwowego egzaminu na certyfikat wymaga poważnego przygotowania, ponieważ testowanie odbywa się przed komisją, tylko 4 razy w roku, po wcześniejszym umówieniu się, i tylko w certyfikowanych ośrodkach.
Certyfikat jest ważny czas nieokreślony.
Wniosek
Na naszym rynku "Konsultant" możesz wybrać prawnika, który pomoże Ci zrozumieć, co musisz zdać, w zależności od Twoich celów, zarejestruje Cię na egzamin i zapewni pełne wsparcie informacyjne w jego zdawaniu.