Wybór opodatkowania dla biznesu
Podczas otwierania firmy w Polsce właściciel stoi przed pytaniem o opodatkowanie. W każdym kraju opłata podatkowa to znaczący wydatek, który należy uwzględnić przy wyborze kierunku działalności, jeśli chcesz generować dochód i uniknąć kar za opóźnione lub nieprawidłowe płatności podatkowe.
Przygotowaliśmy listę podatków płacanych przez polskie firmy w zależności od ich działalności.
- CIT - podatek zależny od zysku firmy. Oblicza się go po odjęciu wszystkich wydatków związanych z bieżącą działalnością: księgowości, wynajmu biura, zakupu sprzętu biurowego, biletów itp. Jeśli obrót jest mniejszy niż 2 miliony euro rocznie, podatek wynosi 9% od zysku. Jeśli obrót nie przekracza 1,2 miliona euro - 15%.
- VAT - podatek od wartości dodanej. Podstawowa stawka wynosi 23% w przypadku rocznego obrotu 150 tysięcy złotych. Dla niektórych rodzajów usług i towarów przewidziane są stawki od 0 do 8%. Na przykład 5% - produkcja wyrobów piekarniczych, mięsnych i nabiałowych, książki i periodyki. Firmy farmaceutyczne i medyczne, firmy w sektorze transportu pasażerskiego, firmy świadczące usługi tymczasowego zakwaterowania lub zamieszkania, firmy budowlane i inne płacą 8%.
- Stawka zerowa VAT dotyczy zakupu i dostawy towarów z krajów UE do Polski.
- Przez nadpłacony VAT można otrzymać zwrot z budżetu. Stawka zerowa VAT dotyczy zakupu i dostawy towarów z krajów UE do Polski.
- PIT - podatek dochodowy dla osób fizycznych wynosi 18%, jeśli dochód wynosi do 19 834 euro, i 32% - powyżej tej kwoty.
- Składki na ubezpieczenia społeczne - 19,52%, ubezpieczenie od niepełnosprawności - 8%, ubezpieczenie zdrowotne - 2,45%.
- W przypadku sprzedaży nieruchomości należy zapłacić podatek w wysokości 19%.
Wnioski
Aby zoptymalizować opodatkowanie, możesz wybrać prawnika podatkowego na naszym rynku "Konsultant". pomożemy Ci zrozumieć polskie przepisy podatkowe i wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Ponadto na naszej stronie możesz wybrać zewnętrznego księgowego dla swojej firmy.