Otrzymywanie stałego pobytu na podstawie pochodzenia
W Polsce możliwe jest uzyskanie stałego pobytu - Karty Stałego Pobytu na podstawie pochodzenia. Aby to zrobić, konieczne jest posiadanie dowodów polskiego pochodzenia od ojca/matki, babci/dziadka, prababci/pradziadka (do trzeciego pokolenia włącznie).
Ukraińcy z polskimi korzeniami mogą ubiegać się o Kartę bez meldunku i oficjalnego zatrudnienia, pod warunkiem posiadania niezbędnego pakietu dokumentów. Obywatelom innych krajów będzie potrzebna wiza repatriacyjna.
Obowiązkowym wymogiem podczas składania wniosku o stały pobyt na podstawie pochodzenia będzie także znajomość języka polskiego na poziomie rozmowy (do przejścia rozmowy kwalifikacyjnej), a także znajomość ogólnych informacji o Republice Polskiej - narodowe święta, tradycje, znane osobistości, dane geograficzne. Głęboka wiedza z historii ani certyfikat znajomości języka nie będą wymagane.
Czas oczekiwania na Kartę Pobytu na podstawie pochodzenia - 3-4 miesiące.
Zalety Karty Stałego Pobytu:
- wielokrotne przekraczanie granicy i możliwość podróżowania do innych krajów UE bez dodatkowej wizy;
- możliwość przebywania na terenie Polski przez dłuższy okres niż w przypadku zwykłej wizy;
- możliwość legalnego zatrudnienia się;
- możliwość zakupu i rejestracji pojazdu;
- możliwość otrzymania pomocy medycznej w polskich klinikach państwowych;
- możliwość otwarcia własnej działalności gospodarczej, prowadzenia biznesu;
- możliwość ubiegania się o polskie obywatelstwo, jeśli osoba mieszka w Polsce przez 3 lata na podstawie tej Karty pobytu, i nie opuszczała kraju przez więcej niż 3 miesiące w roku.
W praktyce, na podstawie tej Karty Pobytu, rezydent otrzymuje takie same prawa jak obywatel Polski, z wyjątkiem udziału w wyborach.
Wymagane dokumenty do złożenia wniosku o Kartę Stałego Pobytu na podstawie pochodzenia:
- oryginalny paszport i kopie w 2 egzemplarzach;
- wypełniony wniosek - 2 egzemplarze;
- zdjęcie 3,5x4,5 cm, wykonane nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku - 4 egzemplarze;
- osobiste świadectwo urodzenia;
- świadectwo urodzenia krewnego, który jest obywatelem polskim;
- świadectwo ślubu krewnych, na podstawie których osoba składa wniosek o stały pobyt.
Jeśli osoba składa wniosek razem z innymi członkami rodziny, którzy nie kwalifikują się na podstawie "Ustawy o repatriacji", mianowicie małżonkiem, dziećmi, wymagane są dodatkowe dokumenty - świadectwo ślubu, świadectwo urodzenia dziecka, umowa o pracę małżonka jeśli jest dostępna, dokument z ZUS.
Wszystkie dokumenty są składane w języku polskim, dokumenty w innych językach muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Możesz zamówić takie tłumaczenie na naszym portalu "Konsultant". Ponadto, tutaj możesz wybrać prawnika specjalizującego się w prawie migracyjnym, który udzieli pełnej konsultacji dotyczącej uzyskania zezwolenia na pobyt na podstawie pochodzenia, pomoże ci zgromadzić niezbędne dokumenty i zapewni pełne wsparcie w uzyskaniu Karty Stałego Pobytu na podstawie pochodzenia.